نیم قرن با اقتصاد ایران؛ اول تیر

اختصاص 400 میلیون دلار ارز شناور برای تامین کالاهای ضروری

کدخبر: ۶۵۴۷۹۵
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
اختصاص 400 میلیون دلار ارز شناور برای تامین کالاهای ضروری

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

اول تیر 1374؛‌ اختصاص 500 میلیون دلار ارز شناور برای تامین کالاهای ضروری

مبلغ 500 میلیون دلار ارز شناور برای تامین کالاهای ضروری اختصاص یافت.

کاشانی موحد، قائم‌مقام، معاون اقتصادی و بین‌الملل وزارت صنایع در جلسه شورای مدیران این معاونت اعلام کرد.

به نوشته خبرنامه صنعت کاشانی موحد در این جلسه گفت: دولت مصمم است اعتبار ارزی مورد نیاز از کارخانه‌ها را از طریق ارز حاصل از صادرات تامین کرده و در صورت عدم تکافوی آن، از ارز نفتی استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: پس از تثبیت نرخ ارز و سیاست جدید ارز 300 تومانی، یک ارز تنخواه برای شروع در اختیار وزارت صنایع قرار گرفته که واحدهای تولیدی می‌توانند برای تامین اقلام وارداتی خود از این ارز استفاده کنند.

اول تیر 1384؛ 65 درصد اقتصاد به مردم واگذار می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاسیس حساب ذخیره ارزی را یکی از دستاوردهای مهم دولت دانست و گفت: با تاسیس این حساب مازاد درآمدهای نفتی دولت به این صندوق واریز می‌شود تا بخشی از منابع آن در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

سید صفدر حسینی افزود: باتوجه به تفسیر جدید اصل 44 قانون اساسی در حدود 65 درصد از بخش‌هایی از اقتصاد که در گذشته صرفا در اختیار دولت بود به مردم واگذار خواهد شد که نظام بانکی نیز شامل آن می‌شود.

وی ادامه داد: سال گذشته 5 میلیارد دلار از دارایی‌های دولت در بازار عرضه شد اما مشتری چندانی وجود نداشت.

اول تیر 1394؛‌ زمینه چین برای حضور سرمایه‌گذاران در مناطق ویژه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست تخصصی مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی زیر نظر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال جاری بر ایجاد بسترهای لازم برای حضور سرمایه‌گذاران در این مناطق تاکید کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی