بررسی وضعیت تولید خرداد ۱۴۰۳ نشان می‌دهد

برنامه جدید ایران خودرو برای پژو/ محصول محبوب در بازار نایاب شد

کدخبر: ۶۵۶۶۱۵
اقتصادنیوز: بررسی وضعیت تولید گروه پژو در پایان خرداد سال جاری نشان می دهد ایران خودرو برای تولید پژو برنامه جدید دارد.
برنامه جدید ایران خودرو برای پژو/ محصول محبوب در بازار نایاب شد

به گزارش اقتصادنیوز، تولید پژو در پایان بهار ۱۴۰۳ به نسبت مدت مشابه سال گذشته با افت بیش از ۳۰ درصدی روبرو شده تا زنگ خطر برای این گروه خودرویی محبوب به صدا در آید. بررسی خبرنگار اقتصادنیوز از اطلاعات منتشر شده آبی های جاده مخصوص در سایت کدال سازمان بورس، نشان می دهد این خودروساز تا پایان خرداد امسال در مجموع حدود ۵۳ هزار دستگاه انواع محصولات خود با برند پژو را در خطوط تولید تکمیل کرده است.

این تیراژ تولید در حالی رقم خورده که آبی های جاده مخصوص در مدت مشابه سال گذشته حول و حوش ۷۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع پژو تولید کرده بودند. بنابراین تیراژ تولید این گروه خودرویی محبوب افتی بیش از ۳۰ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است. اگر بخواهیم این زیان را به زبان تیراژ بیان کنیم خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص در تولید گروه پژو با افت نزدیک به ۲۳ هزار و ۵۰۰ دستگاهی روبرو شده است.

این کاهش تیراژ در شرایطی رقم خورده که آبی های جاده مخصوص در سه ماهه اول ۱۴۰۳ همچنان خانواده پژو پارس را در خطوط تولید خود داشتند. پیش بینی می شود با توجه به خداحافظی با این خانواده خودرویی در ماه های آینده تیراژ گروه پژو بیش از پیش کاهشی شود.

البته مدیران این خودروساز برنامه هایی برای افزایش سایر محصولات خود با برند پژو، مانند پژو ۲۰۷ با گیربکس دستی (ارتقا یافته) و پژو ۲۰۷ با موتور TU5 P با گیربکس اتوماتیک (ارتقا یافته) دارند اما نباید فراموش کنیم که دیگر تولید اعضای خانواده پژو اولویت اول آبی های جاده مخصوص نیست.

به عبارت دیگر، خانواده پژو دیگر گاو شیرده ایران خودرو محسوب نمی شود و این خودروساز با دست برداشتن از تولید گروه پژو به دنبال رقم زدن افرایش تیراژ تولید با تمرکز روی تولید سایر محصولاتش از جمله گروه سورن، دنا و تاراست.

ایران خودرویی ها طی چند سال اخیر تولید انواع پژو ۴۰۵ و همچنین پژو ۲۰۶ را متوقف کردند و همان طور که اشاره شد توقف تولید خانواده پژو پارس جدیدترین اقدام مدیران این خودروساز برای محدود کردن سبد محصولاتی پژو محسوب می شود.

رصد اقدامات ایران خودرو نشان می دهد که بعد از بازگشت تحریم ها و قطع همکاری پژو با ایران خودرو، آبی های جاده مخصوص تصمیم گرفتند تولید محصولات خود با برند پژو را کاهش دهند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی