گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز

فروشنده ارز نایاب شد/ فرمان ایست درهم به سکه؛ دلار عقب نشینی کرد/ طلا ارزان شد

کدخبر: ۶۵۷۱۵۲
اقتصادنیوز: امروز در بازار طلا و ارز،‌ قیمت درهم امارات در حالی نتوانست بر قیمت دلار اثرگذار باشد که قیمت سکه تحت تاثیر نوسان آن از مسیر نزولی دنده عقب گرفت.
فروشنده ارز نایاب شد/ فرمان ایست درهم به سکه؛ دلار عقب نشینی کرد/ طلا ارزان شد
عکس:‌ اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز،‌ ریسک اخبار سیاسی این روزها در بازار شدت گرفته است و همین موضوع عاملی شد تا امروز معامله‌گران شاهد کاهش فروش نقدی در بازار ارز باشند و قیمت ها هم نسبت به روز گذشته تغییر چندانی را تجربه نکنند. انتخابات ریاست جمهوری 1403، تشدید تنش میان لبنان و اسرائیل،‌ اخبار انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا و پیش بینی ها درباره موضع گیری بازار نسبت به این اخبار سیاسی،‌ عاملی شده است تا معامله گران از فروش دست کشیده و منتظر تعیین تکلیف وضعیت بازار بمانند. 

همچنین اظهارات امروز کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره تنش میان حزب الله لبنان و اسرائیل مورد توجه معامله گران بازار طلا و ارز قرار گرفت. خرازی به روزنامه فایننشال تایمز گفت: «جمهوری اسلامی ایران علاقه‌ای به جنگ منطقه‌ای ندارد، اما اگر اسرائیل به لبنان حمله کند، تهران و «محور مقاومت» از لبنانی‌ها و جنبش حزب‌الله با تمامی امکانات و ابزارها حمایت خواهند کرد.»

فراز و نشیب قیمت دلار در بازار

اما ثبات قیمت دلار در جریان معاملات امروز علت دیگری هم داشت و بررسی های خبرنگار اقتصادنیوز از کف بازار ارز نشان می‌دهد با وجود افزایش قیمت درهم امارات در جریان معاملات امروز، قیمت دلار نوسان محسوسی را به ثبت نرساند و در دامنه رنج ماندگار شد. معامله گران معتقدند عدم نوسان دلار در بازار امروز از تزریق بازارساز در هرات و سلیمانیه با هدف بازگشت نرخ دلار به کانال 60 هزار تومان،‌ نشات گرفته است. قیمت دلار هرات امروز معاملات را با نرخ 61 هزار و 700 تومان آغاز کرده و در نیمه دوم روز هم در همین محدوده نوسان داد و به 61 هزار و 750 تومان رسید. البته در معاملات پشت خطی قیمت دلار هرات با کاهش به مرز حمایت 61 هزار و 300 تومان رسید که به دلیل آن قیمت دلار تهران هم از مرز 62 هزار تومان دور شد. در مقابل قیمت درهم امارات که با نرخ 16 هزار و 860 تومان آغاز کرده بود، پایان فعالیت بازار به 16 هزار و 910 تومان رسید.

قیمت سکه تحت تاثیر درهم

نوسان افزایشی قیمت درهم امارات اگر چه نتوانست بر روند قیمت دلار اثرگذار باشد اما در بازار طلا و سکه نقش آفرین بود و حرکت قیمت سکه را دستخوش تغییر کرد. سکه امامی که در آغاز معاملات امروز نوسان صعودی را به ثبت رسانده بود، در ادامه معاملات شیب نزولی را تجربه کرد اما با بالا رفتن قیمت درهم امارات،‌ از روند نزولی دنده عقب گرفت و در کانال 43 میلیون تومان تثبیت داد. بنابر پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، به عقیده معامله گران،‌ افزایش قیمت سکه در ابتدای معاملات امروز، از افزایش قیمت اونس طلا در بازار جهانی نشات گرفت. این گروه معتقدند قیمت دلار امروز در بازار ارز رنج بود و همین موضوع عاملی شد تا اونس طلا به عنوان دومین مولفه اثرگذار بر قیمت سکه در بازار نقش آفرین شود.

امروز قیمت سکه در بازار 43 میلیون تومان قیمت خورد و سایت اتحادیه طلا و جواهر هم این فلز گرانبهای داخلی را 43 میلیون و 50 هزار تومان ارزش گذاری کرد. قیمت سکه رفاه هم امروز به 42 میلیون و 500 هزار تومان رسید تا شکاف قیمتش با سکه نقدی به حدود 500 هزار تومان برسد.

همچنین امروز آمار منتشر شده از چهاردهمین حراج سکه طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران که در تاریخ 11تیر ماه 1403 برگزار شد؛ مورد توجه فعالان این بازار قرار گرفت. هر سکه تمام در این حراج به قیمت 39 میلیون و 885 هزار تومان معامله شد که سود قابل توجهی را نصیب خریداران کرد. طبق آمار رسمی اعلام شده توسط مرکز مبادله ایران، قیمت سکه تمام در حراج با بازار نقدی، اختلاف 2 میلیون و 765 هزار تومانی دارد.

قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم در سایت اتحادیه طلا و جواهر امروز به سه میلیون و 517 هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته حدود 11 هزار تومان کاهش داشته است. طلای آبشده هم در بازار امروز مسیری جز کاهش را پیش روی خود ندید و در کانال 15 میلیون تومان عقب نشینی کرد و 15 میلیون و 230 هزار تومان قیمت خورد.

خروج پول از صندوق‌های طلا

امروز در بازار بورس هم شاهد خروج پول از صندوق های طلا بودیم، اتفاق مهمی که از تاریخ 27 خرداد امسال سابقه نداشته است و موضوع مهمی برای معامله گران بود. طبق آمار اعلام شده، امروز حدود 11 میلیارد تومان پول از صندوق های طلا خارج شد.

همچنین در سمت رسمی بازار هم امروز قیمت دلار مبادله ای ثبات را دنبال کرد و براساس اعلام مرکز مبادله ایران،‌ 46167 تومان قیمت خورد. حواله دلار هم در کانال 43 هزار تومان ماندگار و 43106 تومان قیمت خورد. قیمت یورو مبادله ای هم امروز در بازار به 49523 تومان رسید و حواله یورو هم 46240 تومان معامله شد. طبق اعلام مرکز مبادله ایران،‌ درهم امارات هم امروز 12571 تومان خرید و فروش شد و حواله آن هم 11737 تومان قیمت گذاری شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی