اطلاعات کدال خودروسازان نشان می‌دهد

قیمت خودرو از عواقب کاهش تولید در امان ماند/ خطری که از بیخ گوش متقاضیان گذشت

کدخبر: ۶۵۷۳۶۲
اقتصادنیوز: اطلاعات کدال مربوط به خرداد 1403 منتشر شد تا مشخص شود شرکت های خودروساز در فصل بهار چگونه عمل کردند.
قیمت خودرو از عواقب کاهش تولید در امان ماند/ خطری که از بیخ گوش متقاضیان گذشت

به گزارش اقتصادنیوز، تولید خودروی سواری در سه خودروساز بزرگ کشور در بهار سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته با افت بیش از 12 درصدی مواجه شده است. ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع تا پایان خرداد 1403 حدود 203 هزار و 800 دستگاه انواع خودروی سواری تولید کردند. 

اما سه خودروساز بزرگ کشور در همین بازه زمانی در سال گذشته حول و حوش 232 هزار و 400 دستگاه محصول سواری تولید کردند. بنابراین شاهد هستیم که تولید خودروی سواری در بهار امسال به نسبت بهار 1402 با کاهش حدود 28 هزار و 600 دستگاه همراه بود. براساس بررسی خبرنگار اقتصادنیوز، ایران خودرو با تولید حدود 113 هزار و 500 دستگاه انواع محصول سواری در صدر جدول تولید سه خودروساز بزرگ کشور قرار گرفت. سایپا نیز با حول و حوش 65 هزار و 600 دستگاه خودروی سواری جایگاه دوم را کسب کرده است.

پارس خودرویی ها نیز طبق معمول رتبه سوم را به خود اختصاص دادند. زیر مجموعه خودروسازی سایپا در بهار امسال نزدیک به 24 هزار و 700 دستگاه انواع محصولات سواری خود را در خطوط تولید تکمیل کرد. 

تولید و عرضه خودروهای سواری همواره یکی از ملاک های تعیین قیمت بازاری خودرو محسوب می شود؛ بنابراین این افت تولید بالطبع روی عرضه شرکت های خودروساز تاثیر منفی گذشته و همین اتفاق بر روی قیمت های بازاری خودرو نیز به گونه ای اثر گذاشته و سبب افزایش آن می شود. اما با توجه به جو حاکم بر بازار خودرو شاهد هستیم که قیمت بازاری محصولات پُرتقاضای خودروسازان تا کنون چندان از این کاهش تیراژ تاثیر نگرفته است. 

بنابراین به نظر می رسد خطر رشد قیمت بازاری خودرو از بیخ گوش متقاضیان گذشته است. به گزارش اقتصادنیوز، چنانچه افت تولید خودرو روی قیمت بازاری خود اثر خود را می گذاشت؛ شاهد رشد قیمت های بازاری خودروهای پُرتقاضا به گونه ای بودیم که دست متقاضیان خودرو بیش از پیش از خرید محصولات شرکت های خودروساز از مسیر بازار کوتاه می ماند.

تحلیگران بازار خودرو معتقدند تا اینجای کار بازار خودرو به نوعی شانس آورده که قیمت بازاری محصولات خودروسازان هنوز از آیتم کاهش تیراژ تولید تاثیر نگرفته است و اگر این اتفاق می افتاد؛ براساس بررسی اقتصادنیوز، نمودار قیمت بازاری خودرو به گونه ای روند صعودی به خود می گرفت که بخشی از مشتریان مجبور می شدند از بازار خودرو خارج شوند.      

مشخص نیست بازار خودرو چه زمانی از کاهش تیراژ تولید خودروسازان تاثیر بپذیرد؛ اما به نظر می رسد متقاضیان خودرو در ادامه امسال کمتر از این موقعیت ها به دست خواهند آورند و بازار خودرو به زودی شاهد تاثیر کاهش تولید و عرضه شرکت های خودروساز خواهد بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی