نرخ‌گذاری توسط شرکت‌های هواپیمایی چه تاثیری بر قیمت بلیت هواپیما گذاشت؟

کدخبر: ۶۵۸۱۹۴
اقتصادنیوز: با آزادسازی قیمت بلیت هواپیما و نرخ‌گذاری توسط شرکت‌های هواپیمایی این سوال پیش آمده است که آیا بازار سیاه بلیت هواپیما جمع شده است یا خیر؟
نرخ‌گذاری توسط شرکت‌های هواپیمایی چه تاثیری بر قیمت بلیت هواپیما گذاشت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا چندی پیش دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اجرای رأی صادره از هیأت عمومی این دیوان در خصوص تعیین قیمت بلیت هواپیما، اختیارات این وزارتخانه را در کنترل قیمت بلیت هواپیما سلب کرد و بعد از آن شرکت‌های هواپیمایی هرکدام مجاز شدند تا نسبت به تعیین نرخ‌های مسیرهای مختلف خودشان اقدام  و سقف قیمتی تعیین شده را رعایت کنند.

اگرچه مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در واکنش به این موضوع اظهار کرد که وزارت راه و شهرسازی در تلاش است از طریق قوه قضائیه و سران قوا حکم صادر شده را متوقف کرده و مانع از افزایش بی‌رویه قیمت پروازهای داخلی شود و  همچنین برخی معاونان وی نیز نسبت به آزادسازی قیمت‌ها و افزایش بی رویه آن ابراز نگرانی کردند اما بنا بر گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی کشور، آزادسازی باعث می‌شود نرخ‌های جدید از نرخی که در بازار سیاه است، کمتر شود زیرا وقتی بازار به تعادل برسد عرضه بلیت بیشتر شده و قیمت‌ها نیز کاهشی می ‌شود.

به گفته وی، شرکت‌های هواپیمایی در نرخ‌گذاری نیز بر اساس عوامل موثر در قیمت تمام شده که شامل هزینه‌های تعمیرات، چک‌های دوره‌ای، هزینه‌های پرواز، سوخت، بیمه، خدمات زمینی و .... قیمت را تعیین می‌ کنند. سقفی‌ نیز مشخص خواهد شد که فراتر از آن در بازار نرود و انجمن نیز بر شرکت‌ها نظارت خواهد کرد.

حال اما این سوال پیش آمده است آژانس‌های هواپیمایی چقدر قیمت‌های مصوب را رعایت می‌کنند و آیا بلیت هواپیما با قیمت‌های مشخص شده در بازار به فروش می‌رود؟

در ادامه به قیمت بلیت برخی از آژانس‌های مسافرتی در یکی از مسیرهای پرتردد یعنی تهران_ مشهد اشاره شده است:

63096292

63096340

63096374

قیمت‌های بارگذاری شده شرکت‌های هواپیمایی:

63096343

63096357

63096363

 

 

آن طور که پیگیری‌های ایسنا نشان می‌دهد به نظر می‌رسد قیمت بلیت هواپیما با همان نرخی که بر روی سایت‌ها بارگذاری شده به دست شهروندان می رسد اما  اگر شهروندان با گرانفروشی در آژانس‌های هواپیمایی مواجه شدند می‌توانند مشاهدات و تجربیات خود را از خرید بلیت هواپیما و قیمت‌های آن در روزهای اخیر با ایسنا در میان بگذارند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی