کدخبر: ۳۷۰۴۰۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی ۱۰ آبان منتشر شد + نمودار

انتظار نرخ سود ۲۱ درصد در سال آینده

اقتصاد نیوز: در پایان معاملات امروز بازار بدهی در بازار اوراق ثانویه نرخ سود یک‌ساله به مرز ۱۹ درصد رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز روند معاملات اوراق دولتی در بازار ثانویه نشان از افزایش حجم معاملات اندک در بازار دارد.

حجم معاملات امروز حدود شش درصد افزایش یافت و به 218 میلیارد تومان رسید اما در مقایسه با سه‌شنبه هفته قبل حجم معاملات تقریباً نصف شده است.

کارشناسان دلیل نصف شدن حجم معاملات را ناشی از کاهش دامنه نوسان در بازار سهام و سرایت پدیده تعلیق از سایر بازارهای دارایی به این بازار است.

در همین زمینه 

در چند روز اخیر در بسیاری از بازارها معامله گران تماشاچی شده‌اند به نظر می‌رسد در بازار بدهی نیز این اتفاق رخ‌داده است و معامله گران ترجیح بدهند در گوشه‌ای قرار گیرند تا نتایج تصمیم‌های اخیر خود را مشاهده کنند.

افزایش نرخ سود یک‌ساله

در بازار بدهی دیروز نرخ‌های سود تا سررسید یک سال افزایش و در مقابل نرخ‌های سود با سررسید میان‌مدت کاهش داشتند.

در پایان معاملات روز گذشته نرخ بازدهی تا سررسید شش ماه با افزایش 9 دهم درصدی به 16.8 درصد رسید، نرخ سود یک‌ساله هم با سه‌دهم افزایش تا 18.9 درصد بالا رفت. افزایش این نرخ‌ها نشان می‌دهد عرضه اوراق تا این سررسید زیاد شده است زیرا قیمت با نرخ در این بازار رابطه معکوس دارد.

در مقابل نرخ‌های سود میان‌مدت کاهش یافت، نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال 4 دهم درصد کم شد و به کانال 20 درصدی افتاد. در حال حاضر نرخ بازدهی دوساله فقط یک و نیم واحد درصد با نرخ سود یک‌ساله فاصله دارد.

منحنی بازده آتی نیز که انتظارات معامله گران را منعکس می‌کند بازده مورد انتظار آنان در سررسید یک‌ساله در سطح 21 درصد نشان می‌دهد.

بازدهی مورد انتظار در سطح دوساله نیز در منحنی بازدهی آتی در محدوده 23 درصد قرارگرفته است.

منحنی بازدهی

 

این مطلب برایم مفید است
53 نفر این پست را پسندیده اند