نرخ سود وام مسکن در دوروز متوالی بالاتر از 22 درصد ثابت ماند

آخرین تغییرات قیمت وام مسکن

کدخبر: 373392
متوسط قیمت اوراق جهت خرید وام مسکن روندی افزایشی را نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه اوراق بانک مسکن در 24 و 25 آبان ماه روندی صعودی داشتند و نرخ سود این اوراق برای مجردین و متاهلین بالاتر از 22 درصد ماند. اما تغییرات و هزینه نهایی وام مسکن اشخاص چه تغییراتی داشته اند؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

اوراق تسه

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز شنبه 24 آبان قیمتی معادل با 81 هزار و 900  تومان داشت و نسبت به آخرین روز کاری(چهارشنبه)نزدیک به 3 هزار تومان افزایش پیدا کرد. در روز 25 آبان ماه نیز این روند ادامه پیدا کرده و به حد 82 هزار و 300 تومان دست یافت.

 این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده‌است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

بنابراین در بیست و چهارم آبان ماه مجردها برای اخذ وام مسکن باید 22 میلیون و 900 هزار تومان و متاهلین 39 میلیون و 300 هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

در روز یک شنبه25 آبان ماه نیز مجردین برای اخذ وام مسکن 23 میلیون تومان و متاهلین 39 میلیون و 540 هزار تومان هزینه پرداخت کرده اند.

مقایسه آمار نشان می دهد که شتاب هزینه اخذ وام مسکن برای مجردین و متاهلین در بیست و چهارم آبان ماه  به مراتب بیشتر از این هزینه در 25 آبان ماه بوده است.

اوراق تسه

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها در روز شنبه 24 آبان ماه از 17.5 درصد به 22.4 درصد و برای متاهلین به 21.27 درصد افزایش یافت.

بر همین اساس نرخ سود کشف شده در روز یکشنبه 25 آبان ماه برای مجردین 22.42 درصد و برای متاهلین 22.30 درصد بود.افزایش اندک قیمت اوراق در یکشنبه سبب شد که نرخ سود نیز در این روز با کمی افزایش یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 24 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 183 میلیون و 40 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 339 میلیون و 250 هزار تومان برآورد شد.

این هزینه برای متقاضیان وام مسکن در روز 25 آبان ماه اندکی اضافه شد . بر همین اساس هزینه پرداختی مجردین در بازه 12 ساله برابر با 183 میلیون و 170 هزار تومان و متاهلین 339 میلیون و 460 هزار تومان برآورد می شود.

اختلاف این هزینه ها برای متاهلین یک میلیون و 400 هزار تومان برای روز شنبه و تنها 215 هزار تومان برای روز یکشنبه محاسبه می شود.

این میزان برای مجردین نیز در دو روز گذشته 815 هزار تومان برای شنبه و 125 هزار تومان برای روز یکشنبه به دست می آید. با توجه به این که روز گذشته شتاب قیمت اوراق از روز شنبه کمتر بوده است این اتفاق می تواند نشان از توقف روند گرانی اوراق در روزهای آتی باشد.

اوراق تسه

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
  • روایت مرکز آمار از وضعیت تورمی در دی ماه

    در نخستین ماه زمستان تورم ماهانه دردی ماه ۱.۸ درصد ثت شد. این میزان کمترین حد تورمی از ابتدای سال ۹۹ تا کنون بوده است.

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید