ارزان‌ترین روز وام مسکن در 4 ماه اخیر

هزینه وام مسکن مجردها به کمتر از 15 میلیون رسید + نمودار

کدخبر: 381961
در هفتمین روز دی ماه هزینه وام مسکن برای مجردین به کمتر از 15 میلیون تومان رسید. نرخ سود وام مسکن نیز نسبت به موقعیت مشابه در ماه قبل بیش از یک واحجد درصد کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفتمین روز دی ماه هزینه وام مسکن به کمترین حد خود از ابتدای پاییز تاکنون رسید. تا آنجا که این هزینه برای مجردها به کمتر از 15 میلیون تومان کاهش یافت. 

روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن میانه آذر آغاز شده و تا کنون ادامه داشته به طوریکه در هفته‌های اخیر بارها رکورد های ارزانی در این بخش به ثبت رسیده‌است.

اما این تغییرات در هزینه وام مسکن چه تاثیری را بر هزینه وام متاهلین و نرخ سود وام مسکن در روزهای ششم و هفتم دی ماه داشته است؟

اوراق تسه چیست؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

هزینه وام مسکن

در هفتمین روز دی ماه هزینه هرکدام از اوراق وام مسکن به 52 هزار و 660 تومان رسید. این رقم در مقایسه با روز قبل کمتر از 100 تومان و نسبت به دو روز قبل نزدیک به هزار و 900 تومان کاهش پیدا کرد.

این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

در نتیجه هزینه اوراق برای مجردین در روز های ششم و هفتم دی ماه به 14 میلیون و 740 هزار تومان رسیده و نسبت به فروش قبلی بیش از 500 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

این کاهش قیمت برای متاهلین نزدیک به 900 هزار تومان بوده و در نهایت مبلغ تهیه وام مسکن آنها را دراین روز به 25 میلیون و 280 هزار تومان رساند.

مرور آمارها بیانگر آن است که این ارقام کمترین قیمت پرداختی برای هزینه وام مسکن از ابتدای پاییز تاکنون بوده‌است.

اوراق تسه

نرخ سود وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در هفتم دی ماه برای مجردها 20.33 درصد و برای متاهلین 20.32 درصد رسید. 

مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه در یک ماه گذشته نشان می‌دهد که این رقم در عرض یک ماه بیش از 1 واحد درصد کاهش را برای متقاضیان وام به ثبت رسانده است.

اوراق تسه

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز هفتم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 174 میلیون و 850 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 326 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه‌ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می‌دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول 12 سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز سه شنبه ، 520 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. این کاهش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا 900 هزار تومان به ثبت رسیده است.

اوراق تسه

source: اقتصادنیوز
اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید