گزارش اقتصادنیوز از بازار امروز اوراق تسه

رکوردی دیگر در ارزانی هزینه وام مسکن

کدخبر: 382282
در هشتمین روز دی ماه هزنیه وام مسکن به کمترین جد خود از ابتدای پاییز تاکنون رسیده و سومین رکورد ارزانی را در هفته جاری به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنیوز، در هشتمین روز دی ماه هزینه وام مسکن پس از روز گذشته به کمترین حد خود از ابتدای پاییز تاکنون رسید.  روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن میانه آذر آغاز شده و تا کنون ادامه داشته به طوریکه در هفته‌های اخیر بارها رکورد های ارزانی در این بخش به ثبت رسیده‌است. در امروز نیز سومین رکورد ارزانی در هفته جاری رقم خورد.

اما این تغییرات در هزینه وام مسکن چه تاثیری را بر هزینه وام  و نرخ سود وام مسکن در روزهای ششم و هفتم دی ماه داشته است؟

هزینه وام مسکن

در هشتمین روز دی ماه هزینه هرکدام از اوراق وام مسکن به 52 هزار و 330 تومان رسید. این رقم در مقایسه با روز قبل کمتر نزدیک به 300 تومان کاهش پیدا کرده و رکورد دیگری را در این خصوص به ثبت رساند.

این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

در نتیجه هزینه اوراق برای مجردین در روز هشتم نسبت به روز قبل کمتر از 100 هزار تومان کاهش پیدا کرده و به 14 میلیون و 650 هزار تومان رسید.

این کاهش قیمت برای متاهلین نزدیک به 157 هزار تومان بوده و در نهایت مبلغ تهیه وام مسکن آنها را دراین روز به 25 میلیون و 120 هزار تومان رساند.

مرور آمارها بیانگر آن است که این ارقام پس از رکورد ارزانی در روز گذشته کمترین قیمت پرداختی برای هزینه وام مسکن از ابتدای پاییز تاکنون بوده‌است.

IMG_20201228_231618_575

نرخ سود وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در هشتم دی ماه برای متقاضیان وام مسکن به 20.30 درصد تنزل پیدا کرد. 

مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه در یک ماه گذشته نشان می‌دهد که این رقم در عرض یک ماه بیش از 1 واحد درصد کاهش را برای متقاضیان وام به ثبت رسانده است.

IMG_20201228_231615_887

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز هفتم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 174 میلیون و 760 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 325 میلیون تومان برآورد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما