گزارش معاملات هفتگی بازار باز در چهار شنبه 6 اسفند

تغییر دوره زمانی تزریق پول؛ هدف تثبیت نقدینگی

کدخبر: 395303
اقتصادنیوز : درمعاملات بازار باز در این هفته بانک مرکزی سیاست تثبیت نقدینگی را درپیش گرفت. اتفاق متفاوت در این هفته کاهش تاریخ سررسید توافق بازخرید، از 14 روز به 5 روز بوده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز ‌شنبه 2 اسفندماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، پنج بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 75 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 33.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 5 روزه با حداقل نرخ 19.81 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید 16 روز قبل به ارزش 35.8 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار‌شنبه 6 اسفند‌ماه انجام شد. 

پی گیری های اقتصادنیوز نشان می دهد که دلیل کاهش تاریخ سررسید از 14 روز به 5 روز به دلیل نزدیک شدن به پایان سال است. سیاست گذار با هدف مدیریت زمانی اقدام به تغییر زمان تسویه از روز چهارشنبه به دوشنبه کرده است. دلیل این امر آن است که معامله گران تا قبل از فرارسیدن تعطیلات شروع سال جدید، تعهدات خود را درقبال بانک مرکزی تسویه نمایند.

به علاوه، در یک هفته گذشته بانک‌ها و موسسات اعتباری در 4 نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 65.9 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما