عبارت مهم در چک های بنفش

هشدار مهم بانک مرکزی درباره چک های صیادی

کدخبر: 402911
اقتصاد نیوز:سخنگوی اجرای قانون جدید چک به مردم هشدار داد:هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

به گزارش اقتصاد نیوز،آمنه نادعلیزاده سخنگوی اجرای قانون جدید چک، گفت: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ جدید می‌شود که  دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است.

به گفته وی چک های جدید از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌اند و فرآیند تبادل آنها با چک‌های قبلی متفاوت است، به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

نادعلیزاده افزود:گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

او با اشاره به اینکه گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند و استعلام بگیرد گفت: گیرنده حتما باید اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

به گفته او قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

نادعلیزاده درباره چک‌های قبلی اظهار کرد: این چک به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.

او ادامه داد:چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند اما این روند دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آنها را از بازار جمع آوری می‌کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما