ریسک تورمی حمایت از بازار سهام تعدیل شد

شرط بزرگ ارزی بانک مرکزی برای بورس

کدخبر: 408832
اقتصاد نیوز: بانک مرکزی برای تحقق بسته های حمایتی از بورس شرط گذاشت. شرط تسعیر منابع صندوق توسعه ملی در دسترس بودن منابع منتقل شده به بانک مرکزی است. شرطی که می تواند آبی بر آتش تورم باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز، روز گذشته تیم اقتصادی دولت در قالب ستاد اقتصادی و نشست با رئیس مجلس تصمیم هایی برای حمایت از بورس گرفته شد.

این تصمیم ها به بسته حمایتی 3+7 معروف شد 3 مورد از مصوبات در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شد. سایر موارد نیز که نیاز به قانون گذاری دارد و از مکانیزم جلسه سران قوا مصوب خواهد شد.

یکی از موارد سه گانه که گفته می شد قابلیت اجرایی دارد بحث تخصیص منابع صندوق توسعه ملی است بر این اساس 200 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بانک مرکزی فروخته خواهد شد. مصوبه پیش بینی کرده از این محل نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان تامین شود.

photo5787133578985977134

اما یک روز بعد حساب توئیتری روابط عمومی بانک مرکزی توئیتی زد که نشان داد 200 میلیون دلار مصوب به همین سادگی تبدیل به ریال نمی شود.

در این توئیت امده است:" ‌همان طور که در پیام دیروز ریاست کل آمد، بانک مرکزی با فروش ۲۰۰ میلیون دلار منابع اختصاص یافته به صندوق توسعه ملی و ریال جمع آوری شده از آن، برای کمک به بورس، موافقت کرده است."

در این توئیت به صراحت آمده است:" بانک مرکزی برای اجرای این مصوبه اقدام به تسعیر منابع غیرقابل دسترس صندوق که به معنای چاپ پول باشد، نخواهد کرد."

با این حساب برای اجرای این مصوبه باید ارزی به بانک مرکزی واگذار شود که قابلیت داد و ستد داشته باشد در این حالت تبدیل منابع صندوق به ریال اثری تورمی ندارد زیرا بانک مرکزی می تواند با فروش آن به نرخ سنا منابع پیش بینی شده را تامین کند.

اما اگر بانک مرکزی برای اجرای این مصوبه تن به تسعیر دارایی های مسدود شده بدهد 5 هزار میلیارد تومان به پایه پولی اضافه می شود و حداقل 35 هزار میلیارد تومان نیز بر حجم نقدینگی افزوده خواهد شد. با توجه به برداشت های تورمی دولت در این قالب به طور قطع، این میزان تزریق نیز در حد خود به افزایش نرخ تورم منجر می شود و تهدیدی برای قدرت خرید خانوارها بود.

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما