گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

جاروی پول بانک‌ها در هفته آخر اردیبهشت

کدخبر: 412977
اقتصادنیوز : بانک مرکزی با تزریق 28.3 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.8 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. مقایسه قبض و بسط پول نشان میدهد عملکرد بانک مرکزی در این هفته درراستای قبض نقدینگی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، پنج بانک و یک موسسه اعتباری غیربانکی، سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را تا مهلت تعیین‌شده (ساعت 12 روز شنبه مورخ 1400/02/25) و مجموعاً به ارزش 90.6 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته کاهش جزئی نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 28.3 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.8 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 44.5 هزار میلیارد ریال، در روز دو‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه انجام شد.

مقایسه رقم قبض و بسط نقدینگی در هفته پایانی اردیبهشت نشان می دهد در این هفته در مجموع بانک مرکزی هزار و 620 میلیارد تومان از بانکها قبض کرده است. بنابراین عملکرد بانک مرکزی در مسیر قبض پول بوده است.

افزون بر عملیات بازار باز، در هفته منتهی به 27 اردیبهشت سال جاری، سه بانک در نه نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند (توافق بازخرید) در مجموع به ارزش 191.8 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 183.8 هزار میلیارد ریال از قراردادهای بازخرید انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند سررسید شد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به 27 اردیبهشت 3.9 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما