نرخ سود موثر وام مسکن در خرداد

بیشترین افت هفتگی هزینه وام مسکن طی یک ماه

کدخبر: 415409
اقتصادنیوز : هزینه وام مسکن در اولین هفته خرداد روندی نزولی داشت.آمار مربوط به رشد هفتگی قیمت‌ها نیز نشان می‌دهد این متغیر به نازلترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده و چنانچه این روند ادامه داشته باشد ارزانی بیشتری در وام مسکن رقم خواهد خورد.

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه وام مسکن در ابتدای هفته اخیر دوباره روندی نزولی پیدا کرده است. درهمین رابطه نرخ سود وام مسکن در آخرین روز از اولین هفته خرداد ماه به سطح 20.5 درصد تنزل پیدا کرد.

دراین میان مهمترین رکورد در ارزانی هزینه وام مسکن در این روزها افت هفتگی قیمت وام بوده که در یک ماه گذشته بی سابقه بوده است.

در اکوایران ببینید: الویت دولت آینده برای بازار مسکن

هزینه خریداوراق مسکن

برای دریافت وام مسکن از این مسیر طبق قوانین بانک مسکن مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه 16میلیون و 240 هزار تومان و در روز چهارشنبه 15 میلیون و 300  هزار تومان محاسبه شد. 

مقایسه چهارشنبه 5 خرداد با چهارشنبه هفته گذشته نشان می دهد هفته اول خرداد وام مسکن مجردها را تا حد 2.5 درصد کاهش داشته است داده است.

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 27 میلیون و 840 هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با نزدیک به یک میلیون و 540 هزار تومان کاهش نسبت به چهارشنبه هفته قبل به 26 میلیون و 300 هزار تومان تنزل پیدا کرد.

روند ارزانی وام مسکن ازشنبه ابتدای هفته آغاز شده و پس از حفظ روندی نزولی به کمترین حد خود در دوماه گذشته رسید.

مسکن

نرخ سود موثر وام مسکن در خرداد

در همین خصوص نرخ سود در انتهای هفته اول خرداد برای متقاضیان وام برابر با 2.5 درصد بوده و به عبارت دیگر 3 واحد درصد از میزان اسمی آن هنوز بیشتر است.

این در حالی است که این رقم نسبت به آن چه که در چهارشنبه هفته پیش به ثبت رسیده بود، 0.2 واحد درصد تنزل پیدا کرده است.

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را باید به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز چهارشنبه 5 خرداد ماه 175 میلیون و 400 هزار تومان بوده وبرای متاهیلن 326 میلیون و 130 هزار تومان محاسبه شده است.

اما مهمترین اتفاق در هفته اخیر روند نزولی رشد هفتگی قیمت اوراق بوده است.

مسکن

رکورد بیشترین افت هفتگی هزینه وام مسکن

هزینه وام مسکن در چهارشنبه هفته اخیر نسبت به موقعیت مشابه خود در هفته گذشته 2.5 درصدکاهش پیدا کرده است. مرور افت هفتگی قیمت وام مسکن در یکماه اخیر نشان میدهد بیشترین افت هفتگی در روز های سه شنبه و چهارشنبه نخستین هفته خرداد ماه به ثبت رسیده است. این در حالی است که در 28 اردیبهشت بیشترین رشد هفتگی هزینه وام مسکن به ثبت رسیده که برابر با 12.8 درصد بوده است پس از آن افت هفتگی قیمتها آغاز شده و درنهایت در هفته اخیر به بیشترین افت خود از ابتدای اردیبهشت تا کنون رسیده است.

در بررسی آمار وام مسکن از ابتدای سال 1400 تا الان اما مشاهده می شود در نیمه فروردین ماه رشد هفتگی قیمت وام در نازل ترین سطح خود قرار داشت و میزان هفتگی کاهش قیمت ها هنوز به حد بیشترین افت ثبت شده در ماه نخست سال جاری که برابر با 13.8 درصد بود نرسیده است.

مسکن

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

    اقتصادنیوز: امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ شاخص کل بورس تهران تا سطح یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحد بالا آمد و خرداد ماه را ۱۴ هزار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما