جمع آوری 6 هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار پول

بانک مرکزی معکوس کشید/اتفاقی نادر در عملیات بازار باز

کدخبر: 417566
اقتصادنیوز : هفته های عجیب در بازار های پولی خرداد ماه عجیب تر شد. نشانه ها حاکی از محکم بسته شدن کمربند بانک مرکزی است. دربررسی دقیقتر وضعیت های پولی ارائه شده در این مدت ها مشاهده می شود مازاد منابع بانکها ازسوی این نهاد در حال جمع آوری است

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته سوم خرداد 1400 در عملیات بازار یک اتفاق عجیب رقم خورد که در تمام مدت برگزاری عملیات از سال گذشته تا کنون بی سابقه بوده است. در این هفته بانک مرکزی که همیشه با خرید اوراق به بانک ها پول تزریق می کرد در این هفته معکوس عمل کرد. یعنی به بانک ها اوراق فروخت و پول جمع کرد.

به عبارت دیگر این نهاد پس از آن که در هفته های اخیر حجم اعتبارات قاعده مند را صفر کرده و تزریق نقدینگی در بانکهارا متوقف ساخت و در موقعیت فروشنده اوراق قرار گرفت و از این طریق سعی کرد تا نقدینگی مازاد بانکها را جذب کند. این عملیات با نرخ سود 18 درصد انجام شد و تاریخ سررسیدآن هفت روزه است. در شرح گزارش بانک مرکزی می توان به طور دقیق مبلغ جذب شده را محاسبه کرد.

 در عملیات بازار باز این هفته، سه بانک سفارش خرید اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید معکوس (ریپوی معکوس) را تا مهلت تعیین‌شده و مجموعاً به ارزش 11 هزار  و 200 میلیارد تومان از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته جذب نقدینگی بوده و در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 6 هزار و 370 میلیارد تومان با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد مبادرت کرد و معاملات مربوط به این عملیات در روز دو‌شنبه 17 خرداد ‌ماه انجام شد.

به عبارت دیگر در این هفته نه تنها در بازار باز بسطی شکل نگرفت بلکه با عملیات ریپوی معکوس نقدینگی مازاد نیز جذب شد.

افزون بر این، در هفته منتهی به 17 خرداد ماه سال جاری، به‌رغم امکان استفاده بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی دارنده اوراق مالی اسلامی دولتی از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان و در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته، به دلیل کفایت نقدینگی موجود، هیچ‌ یک از بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از اعتبارگیری قاعده‌مند (توافق بازخرید) استفاده نکردند. 

این دومین هفته متوالی اعتبارات صفر در بازار بین بانکی است.از سوی دیگر، در هفته منتهی به 17 خرداد 110 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

بنابراین در کل عملیات پولی بانک مرکزی در هفته جاری جذب 6 هزار و 480 میلیارد تومان نقدینگی مشاهده می شود که از این حیث یک رکورد در هفته های پولی میان این نهاد و بانکها به حساب می آید.

تیتر یک
  • ارزیابی استراتژیست‌های بازار انرژی از بازگشت نفت ایران

    اقتصادنیوز؛ درحالی‌که مذاکره‌کنندگان ایران، شرکای برجام و آمریکا از ابتدای هفته راند ششم مذاکرات احیای برجام را در…

از دست ندهید
بلیط هواپیما