رکورد کمترین مشارکت بانکها در حراج اوراق دولتی

واکنش بانک ها و بورس به کاهش نرخ سود

کدخبر: 430845
در هفته هایی که در سال 1400 حراج اوراق دولتی برگزار شده این هفته کمترین میزان خرید بانکها ثبت شد. این عمل می تواند نتیجه کاهش نرخ سود در این بازار باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، حراج دهمین مرحله از اوراق بدهی دولتی برگزار شده و طی آن 238 میلیارد تومان اوراق جهت تامین کسری بودجه دولت به نهادهای مالی تامین سرمایه و بانکها فروخته شده است.در بین کل حراج هایی که در آن اوراق به فروش رسیده  هفته دهم دومین رکورد کمترین فروش اوراق دولت را داشته است. در ده مرحله سپری شده از 1400 کمترین میزان فروش اوراق درمیان هفته هایی که حراج برگزار شده هفته پنجم بوده که میزان فروش معادل  200 میلیارد تومان بوده است

 در این هفته بانکها 93 میلیارد تومان و بورسی ها 145 میلیاد تومان از اوراق عرضه شده توسط دولت را خریداری کرده اند که در مجموع برابر با 238 میلیارد تومان است. این میزان تقریبا یک هشتم حراج برگزار شده در هفته قبل است. این میزان کاهش می تواند به علت افت 0.24 واحد درصدی در نرخ سود این بازار باشد. این نرخ در هفته گذشته برابر با 21.72 درصد بوده که در این هفته به سطح 21.47 درصد تنزل پیدا کرده است.

جزئیات این گزارش به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی شرح زیر است: 

حراج

تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است.

شرح عملیات هفته بعد نیز به ترتیب زیر خواهد بود:

حراج

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما