کسری 125 هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان سال

بورس به اوراق دولتی روی خوش نشان داد

کدخبر: 432488
مسیر غیرتورمی تامین کسری بودجه دولت روندی نزولی گرفته است. بررسی دقیقتر آمارها نشان میدهد سهم مشارکت بانکها در این مهم کاهشی شده و در این هفته به صفر رسیده است. اما نهادهای مالی تامین سرمایه روندی صعودی را برای دادو ستد دراین بازار اتخاذ کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز، ماجرای تامین کسری بودجه دولت از مسیر غیر تورمی در این هفته ها کم رونق شده است. گویا بانکها و نهادهای تامین سرمایه که تنها عاملان تامین این مهم در دولت هستند در هفته های اخیر انگیزه کمتری را برای مشارکت داشته اند. این مشارکت در بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی شکل می گیرد.

هر هفته بانک مرکزی این بازار را برگزار می کند تا دولت بتواند اوراق خود را به مشتریان بفروشد. درآمد حاصل از این معاملات صرف تامین کسری بودجه دولت شده که به دلیل عدم چاپ پول در این زمینه مسیری غیرتورمی برای دستیابی به این هدف قلمداد می شود.

در همین رابطه بانک مرکزی گزارش یازدهمین حراج اوراق بدهی را منتشر کرد:

طبق این گزارش مرحله یازدهم حراج اوراق بدهی دولتی در سال جاری برگزار شده و طی آن  مجموعا 500 میلیارد تومان اوراق دولتی با نره سود موزون 21.47 درصد به فروش رسید.

اوراق بدهی دولتی

روند نزولی خرید اوراق در بانکها

طبق بررسی ها در این هفته بانکها مشارکتی در خرید اوراق نداشته و 100 درصد سهم معاملات را بورسی ها یدک کشیده اند.

روند دادو ستد در بازار اولیه حراج، از سه هفته پیش تاکنون نشان میدهد روند مشارکت نهاد های مالی نزولی بوده اما در سوی دیگر سهم خرید وفروش نهادهای مالی تامین سرمایه مسیری افزایشی داشته و در نهایت به دومین رکورد خود در خرید اوراق در سال جاری دست یافته است.

با این وجود هنوز مقایسه مجموع اوراق فروخته شده در این هفته با 10 مرحله قبل آن نشان از کاهش جذابیت این برگه ها برای مشتریان داشته است. زیرا این هفته در بین هفته های برگزاری حراج رکورد سومین هفته کم درآمد از این مسیر برای دولت بوده است.

متوسط فروش اوراق دولت تا پایان سال

طبق محاسبات در مجموع یازده مرحله سپری شده از سال جاری تنها 8 هزار و 59 میلیارد تومان از کسری بودجه در این مسیرتامین شده است. این در حالی است که رقم پیش بینی آن تا سال جاری 125 هزار میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر در 31 هفته باقیمانده دولت باید هفته ای 3 هزار و 772 میلیارد تومان اوراق به فروش برساند.

اوراق بدهی دولتی

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: دیروز بیت کوین سقوط کرد و به پایین ترین حد در شش ماه گذشته یعنی نزدیک به ۳۸ هزار دلار رسید.

از دست ندهید
بلیط هواپیما