خبر مهم بانک مرکزی درباره میزان وام‌های بانکی

کدخبر: 433280
اقتصاد نیوز : گزارش بانک مرکزی نشان می دهد حجم تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۴ ماهه ابتدای امسال به بخش‌های اقتصادی در حدود ۷۰۱ هزار میلیارد تومان بوده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز ، گزارش تازه بانک مرکزی درباره روند تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰، بیانگر آن است که سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی ۴ ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۴۷۹ هزار میلیارد تومان و معادل ۶۸.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی بوده است.

بنا به این گزارش، سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۴ ماهه ابتدای سال جاری معادل ۱۷۱ هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از تخصیص ۳۵.۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۴۷۹ هزار میلیارد تومان) است.

ملاحظه می شود از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، معادل ۷۹.۷ درصد آن (مبلغ ۱۷۱ هزار میلیارد تومان) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

56556

بانک مرکزی در این گزارش تاکید کرد: شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما