عبور هزینه وام مجردین از مرز 19 میلیون تومان

رکورد 10 ماهه وام مسکن شکست +نمودار

کدخبر: ۴۴۴۶۴۲
هزینه وام مسکن برای مجردین پس از 10 ماه از مرز 19 میلیون تومان عبور کرده و به بیشترین میزان خود از آذر سال گذشته تا کنون رسید. این اتفاق سبب شد تا نرخ سود نیز به سطح بی سابقه ای دست پیدا کند.
رکورد 10 ماهه وام مسکن شکست +نمودار

به گزارش اقتصادنیوز،  اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) امتیاز استفاده ای معادل با 500 هزار تومان دارد که در بانک مسکن خرید و فروش می شود. مشتریان و خریداران این دسته از اوراق جهت خرید وام به این بانک مراجعه کرده و بوسیله آن می توانند برای خرید خانه اقدام کنند.

در همین رابطه هزینه وام مسکن برای متقاضیان در بازه 10 ماهه به حداکثر خود رسیده و این اتفاق نرخ سود را نیز جابجا کرد.


در اکوایران دنبال کنید؛«صرافی ایرانی پسند کوینکس از دسترس خارج شد»


 

هزینه خریداوراق مسکن در مهر ماه

هر ورق از اوراق تسه در روز شنبه 10 مهر ماه قیمتی معادل با 68 هزار  و 920 تومان داشت. 

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید 19 میلیون و 300 هزار تومان و متاهلین 33 میلیون و 100 هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

بررسی آمارهای هزینه وام مسکن نشان می دهد برای نخستین بار از 5 آذر سال گذشته تاکنون هزینه وام برای مجرد ها از مرز 19 میلیون تومان عبور کرده و این رقم برای متاهلین به فراتر از 33 میلیون تومان رسیده است.

هزینه نهایی وام مسکن نیز که در آن متقاضیان باید در طول 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت کنند برای مجردین معادل با 179 میلیون و 410 هزار تومان و برای متاهلین برابر با 333 میلیون تومان بوده است.

اوراق تسه

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ سود وام مسکن نیز از طریق محاسبه هزینه نهایی برآورد می شود. این نرخ به طور رسمی 17.5 درصد اعلام شده اما با توجه به آن که دریافت کنندگان وام دو هزینه را برای اخذ وام می پردازند دیگر در سطح اولیه نخواهد بود.

در 10 مهر 1400 سطح این نرخ برابر با 21.44 درصد بوده که بیشترین نرخ در 10 ماه اخیر بوده است.

اوراق تسه

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 به طور کلی این سطح از افزایش در هزینه وام مسکن در روزهای اخیر در نتیجه جهش هایی بود که درابتدای مهر ماه رخ داد. طبق بررسی های آماری رشد هفت روزه وام مسکن در ابتدای مهر ماه برابر با 12 درصد بوده که بیشترین رشد هفت روزه در سال جدید به شمار می آمد. 

اکنون نیز همچنان مسیر این متغیر رو به افزایش بوده و انتظار روند افزایشی در هزینه وام را رقم زده است.

اوراق تسه

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید