رکوردزنی های پی‌درپی در هزینه وام مسکن

عبور هزینه وام مسکن متاهلین از مرز 34 میلیون تومان +نمودار

کدخبر: 445081
اقتصادنیوز : هزینه وام مسکن در تاریخ 11 مهر ماه وارد کانال جدیدی شده و رکورد 10 ماهه را ارتقا داد. در همین رابطه هزینه پرداختی متاهلین از مرز 34 میلیون تومان عبور کرده و نرخ سود وام مسکن به 21.6 درصد رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز، هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن در روز 11 مهر ماه وارد کانال 70 هزار تومان شده و رکورد 10 ماهه خود را ارتقا داد. این اتفاق موجب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز با افزایشی متناسب با این قیمت به بیشینه خود از ابتدای آذر ماه سال گذشته تاکنون دست پیدا کند

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام میتوانند اوراق تسهلات بانک مسکن را تهیه کرده و به اعتبار آن از بانک مسکن به اعتبار هر ورق 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کنند. سقف خرید این اوراق برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان تعیین شده است. 

بنابراین مجردین در بیشترین حالت خود مجاز به خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

رکورد زنی پی در پی هزینه وام مسکن

در روز یک شنبه 11 مهر ماه قیمت هر کدام از اوراق وام مسکن به 71 هزار و 290 تومان رسیده و پس از 10 ماه و هفت روز رکورد بیشترین میزان این متغیر را به ثبت رسانید.

این اتفاق در ادامه رفتار صعودی وام مسکن در هفته های پیشین رخ داده و تا اکنون ادامه دار بوده است. 

در همین رابطه هزینه وام مسکن برای مجردین در روز یک شنبه 11 مهر ماه 19 میلیون و 938 هزار تومان و برای متاهلین 34 میلیون و 180هزار تومان بود. 

مرور ارقام نشان می دهد که میزان گرانی وام مسکن در هفته های سپری شده در ابتدای پاییز 1400 در ده ماه گذشته بی سابقه بوده است. 

نرخ سود اسمی وام مسکن اعلام شده توسط بانک مسکن 17.5 درصد بوده است. با جمع شده هزینه خرید وام مسکن به مبلغ باز پرداخت شده توسط متقاضیان این رقم از حد اسمی خود جدا می شود.

کرونا

رکورد زنی نرخ سود وام مسکن در 1400

متقاضیان وام مسکن، علاوه بر بازپرداخت هزینه وام در طول 12 سال، مجبور به پرداخت هزینه ابتدایی خرید وام مسکن نیز هستند. 

بر این اساس نرخ سود در 11 مهر ماه 21.6 درصد بوده که همانند هزینه وام مسکن بالاترین میزان نرخ سود دراین تاریخ بوده است.

مقایسه این مقدار با حد اسمی آن نشان می دهد اکنون فاصله این دو رقم در سطح 4.1 واحد درصد بوده و بیشترین فاصله را در این بازه زمانی به ثبت رسانده است.

هزینه نهایی وام نیز در این تاریخ با تغییر در قیمت اوارق تسه تغییر کرده و در نهایت سطح جدیدی از این متغیر را در این بازه زمانی به ثبت رساند.

بنابر قیمت اوراق تسه در روز 11 مهر ماه هزینه نهایی وام مسکن در این تاریخ برای مجردین برابر با 180 میلیون و 50 هزار تومان و برای متاهلین معادل با 334 میلیون و 100 هزار تومان برآورد شده است. مطابق با روند قیمت اوراق این متغیر نیز در این تاریخ به بیشینه خود در 10 ماهه اخیر رسیده و رکوردی جدید را ثبت کرده است.

کرونا

روند صعودی میانگین قیمت اوراق در ابتدای پاییز 1400

بررسی روند هزینه های وام مسکن در روزهای گذشته نشاندهنده سیر صعودی قیمت در این بازار است.

طبق آمارها و داده های قمیت در بازار مسکن مشاهده می شود  در این بازار در روزهای اخیر میانگین قیمت وام مسکن روندی صعودی داشته و اکنون به بیشینه خود در بازه 10 ماهه دست پیدا کرده است.

در همین خصوص در هفت روز گذشته متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام جهت خرید خانه از این مسیر بابت هرکدام از اوراق روزی 66 هزار و 520 تومان هزینه پرداخت کرده اند که در سال 1400 بیشترین میزان میانگین هفتگی قیمت اوراق به شمار می آید.

در همین رابطه روند این متغیر نیز نشان می دهد در این بازه در کشور روند متوسط هزینه وام در ایران مسیری صعودی بوده و رشد آن در حال افزایش است. 

کرونا

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما