بررسی هزینه نهایی وام مسکن در پایان هفته سوم آبان؛

رکورد یک ماهه وام مسکن شکست +نمودار

کدخبر: 453811
اقتصادنیوز: هزینه وام مسکن در روز 19 آبان به بالاترین سطح خود در یک ماه اخیر رسید . در همین خصوص رقم پرداختی مجردین در ازای دریافت وام در این روز از 21 میلیون تومان عبور کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، از ابتدای هفته جاری هزینه وام مسکن روند صعودی پیدا کرد. به طور کلی این هزینه در روزهای اخیر نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته و اکنون به بالاترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده است. متعاقبا این افزایش موجب شد تا نرخ سود وام نیز به سطح 22 درصد برسد.

هزینه وام مسکن رکوردی جدید زد

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات خریداری کرده و بر مبنای آن از بانک مسکن برای خرید خانه وام دریافت کنند.

اعتبار هر کدام از اوراق برای گرفتن وام 500 هزار تومان تعیین شده است. مزیت این روش آن است که نیازی به منتظر ماندن ندارد.

در روز چهارشنبه 19 آبان ماه قیمت هرکدام از آنها که در بازار خرید و فروش این اوراق به دست می آید در حد 76 هزار و 70 تومان ثبت شد که در مقایسه با چهار شنبه هفته قبل 6 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

وام مسکن

از آن جا که مجردین مجاز به دریافت وام تا 140 میلیون تومان و متاهلین 240 میلیون تومان  هستند تقسیم این رقم ها بر 500 هزار تومان نشان می دهد که مجردین باید نهایتا 280 ورق و متاهلین 480 ورق برای دریافت وام مسکن تهیه کنند.

یعنی آن که در روز چهار شنبه مجردین 21 میلیون و 300 هزار تومان و متاهلین 36 میلیون و 500 هزار تومان هزینه بابت اخذ سقف وام خود پرداخت کرده‌اند.

این در حالی است که در پایان هفته قبل این رقم برای مجردین برابر با 19 میلیون و 740 هزار تومان و برای متاهلین معادل با 33 میلیون و 840 هزار تومان به ثبت رسیده بود. به عبارت دیگر از لحاظ مقداری این رقم برای مجردین افزایشی 2 میلیون و 440 هزار تومانی و برای متاهلین 2 میلیون و 660 هزار تومان ثبت شده است.

مجموع هزینه پرداخت شده برای اخذ وام مسکن و مبلغ پرداختی در طول 12 سال کل مبلغی است که در ازای دریافت وام مسکن متقاضیان می پردازند. این هزینه ها نرخ سود وام مسکن را از میزان اسمی خود جدا می کند.

وام مسکن

نرخ سود وام مسکن 

نرخ سود اسمی وام مسکن در حد 17.5 درصد اعلام شده است. محاسبات نشان می دهد که این نرخ در ابتدای هفته جاری 21.55 درصد بوده که با حدود 0.5 واحد درصد کاهش به 21.95 درصد رسیده است.

هزینه نهایی وام مسکن در پایان هفته سوم آبان

با توجه به آنکه هزینه وام مسکن از این طریق در دو عدد نمایان می شود هزینه کلی که متقاضیان در طول 12 سال در قبال وام مسکن می‌پردازند بیشتر از میزان اسمی دریافت وام مسکن خواهد بود. این هزینه برای مجردین در روز جاری 176 میلیون و 140 هزار تومان و برای متاهلین 327 میلیون و 420 هزار تومان محاسبه می شود.

از آنجا که مبنای روند قیمت وام مسکن تغییرات در هزینه اوراق است پس روند متغیر ها در قیمت وام مسکن غالبا یکسان خواهد بود.

وام مسکن

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما