کدخبر: ۳۶۱۱۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

از ۲۰ مرداد تا امروز رقم خورد

خروج پول از بورس به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسید

اقتصادنیوز : صعود موقت صبح امروز شاخص بورس نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی امروز نشان از عدم همراهی حقوقی‌ها دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص بورس تهران صبح امروز یکشنبه، با رشد 1900 واحدی همراه بود در حالی که شاخص هم‌وزن کاهشی به همین میزان را نشان می‌داد. نمادهای شاخص ساز امروز فارس، کگهر و وبملت بودند که بازار روی شاخ این سه نماد حرکت می‌کرد.

 شایعه‌ بازگشایی نماد پالایشی یکی از استرس‌های بازار امروز پیش از بازگشایی بود که سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس آن را تکذیب کرد و گفت: بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو امروز انجام نخواهد شد. این تکذیب از منظر گروهی نفس راحت برای سهامداران بود اما از منظر گروهی دیگر استرس در بورس را بالا برد زیرا نشان می داد بازارساز هنوز از پایداری بورس اطمینان ندارد.

دو دمای متفاوت در بازار سهام

در صبح امروز و تا ساعت 10 و نیم صبح نماد فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) با رشد 2.4 درصد، کگل (شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر) با رشد 4.98 درصد و وبملت (بانک ملت) با رشد 3.16 درصدی توانستند شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران را سبز کنند در حالی که شاخص کل هم‌وزن قرمز رنگ بود تا این زمان دقیقا بازار دو دمای متفاوت از خود به نمایش گذاشته بود.

همچنین گروه بانکی با بهبود تقاضا مواجه بود و حجم معاملات این گروه افزایش داشت.اما هر چه از روز گذشت بورس به سمت دما و رنگ یکسانی رفت. شاخص کل پیش روی ابتدای صبح را پس داد و سنگر به سنگر عقب نشست. به طوری که در پایان معاملات امروز شاخص کل رقم کاهش پنج هزار و پانصد واحدی را نشان داد. صعود موقت صبح امروز نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی امروز نشان از عدم همراهی حقوقی‌ها دارد. 

تغییر کانال رخ نداد چون...

قبل از بازگشایی بازار بسیاری امیدوار بودند که روز گذشته  بورس، امروز هم تکرار شود، شاخص بورس تهران روز گذشته پس از چند روز ریزش، صعودی شد و برای اولین بار پس از هفت روز کاری شاهد ورود پول حقیقی‌ها بود. امروز صبح  برای شکستن سطح مقاومتی یک میلیون و 600 هزار برخی سهامداران در وضعیت آماده باش بودند و توقع داشتند صعود بورس امروز نیز رخ دهد  اما شاخص رمقی برای تغییر کانال نداشت و به رقم یک میلیون و پانصد و هفتاد و هشت هزار رسید. ارزش معاملات امروز نیز 10هزار و 600 میلیارد تومان بود که در مقایسه با دیروز رشد داشت.

بورس یکش نبه

خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی

صعود کم‌رمق صبح امروز شاخص، نشان از خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی نسبت به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بورس داشت. اظهارات سیاست‌گذاران بازار در هفته قبل انتظار مشارکت حقوقی‌ها و بهبود تقاضا در بازار سهام را ایجاد کرده بود، اما این خوش بینی نتوانست در بازار دوام داشته باشد برخی می گویند وضعیت بلاتکلیف برخی نمادها،عرضه حقوقی ها در صف فروش برای تعدای از سهم ها و..بر حجم صف فروش ها اضافه کرد.

در پایان با وجود اینکه نماد گل گهر،فولاد و فارس در کنار بانک ملت مثبت ماند اما مجموعه بازار رنگ بورس را قرمز کرد و سبزی ابتدای روز جای خود را به این رنگ داد..در پایان روز خروج پول از بازار سهام 838 میلیارد تومان برآورد شد تا مجموع پول های خارج شده از 20 مرداد به 20 هزار میلیارد تومان برسد.

حقیقی و حقوقی ها

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
163 نفر این پست را پسندیده اند