کدخبر: ۳۶۱۶۱۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی در ۲۵ شهریور+ نمودار

آغاز معامله اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه

اقتصادنیوز : منحنی بازده امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ تغییرات محدودی را نسبت به روز گذشته داشت.

به گزارش اقتصادنیوز نرخ بازدهی اوراق با سررسید زیر سه ماه کاهش 0.2 درصدی داشتند. اما اتفاق مهمتر افزایش نرخ بازده اوراق با سررسید بالاتر از سه ماه بود. این اوراق افزایش نرخ بازده را در دامنه 0.1 تا 0.2 درصد داشتند.

نکته قابل توجه بازار اوراق امروز، معامله اوراق بدهی دولتی بود که در ماه‌های اخیر از طریق حراج بانک مرکزی عرضه شده بودند و تا امروز معامله‌ای در بازار ثانویه نداشتند.

لازم به یادآوری است که امروز حراج اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه توسط بانک مرکزی انجام شده است.

منحنی بازدهی 25 شهریور99

حسگر نرخ بازدهی آینده

منحنی بازدهی اوراق ، نموداری است که نرخ بازده اوراق باکیفیت اعتباری یکسان را با سررسید‌های کوتاه‌مدت (چندماهه)، میان‌مدت (چندساله) و بلند‌مدت (بیش از ۵ ساله) نشان می‌دهد.در بازار اوراق دولتی اسناد خزانه دادوستد می‌شود.این اسناد از ابزارهای مالی با ماهیت بدهی بوده که بدون کوپن سود منتشر می‌شود و هدف اصلی آن، تأمین کسری بودجه دولت‌هاست. اسناد خزانه اصلی‌ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.

این اوراق در فرا بورس معامله می‌شوند بدون کوپن هستند. اوراق بدون کوپن اوراقی هستند که نرخ سود ثابت ندارند. خریداران این اوراق تنها از تفاوت قیمت خرید و ارزش اسمی آن در سر‌رسید سود خواهند کرد. دارندگان این اوراق در تاریخ سررسید وجه نقدی معادل مبلغ اسمی، از دولت دریافت می‌کنند.

این بازار در شرایطی که عدم قطعیت‌ها بالا می‌رود پناهگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حقوقی‌ها نیز به‌حساب می‌آید زیرا نرخ ریسک آن به‌واسطه نکول و پرداخت نشدن تعهدات تقریباً صفر است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
19 نفر این پست را پسندیده اند