کدخبر: ۳۶۲۱۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بانک مرکزی ایران و امریکا به داد سهامداران رسیدند

پیش‌بینی حرکت بورس در هفته آینده/ سپر سهام در برابر شلیک ماشه

اقتصاد نیوز : هفته‌ای که گذشت بالاخره بورس صعودی شد، شاخص کل از روز شنبه تا پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۰۰ هزار واحد رشد کرد و وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد شد.با این رشد بازدهی بورس در مقایسه با هفته قبل ۹.۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز  هر چه از روزهای هفته گذشت اخبار مثبت و امیدوارکننده برای سهامداران خرد بیشتر می‌شد و بر حجم ورود پول حقیقی به بازار افزوده شد. به طوری که حجم ورود پول حقیقی به بازار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به ترتیب 1900 و 1700میلیارد تومان بود که نسبت به روز مشابه هفته‌ قبل به ترتیب 329 و 335 درصد رشد داشت. 

خبر تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس از عوامل اثرگذار بر روند بازار در هفته گذشته بود. تصمیمی که گفته می شود روز چهارشنبه به تصویب هیات عامل صندوق توسعه ملی رسیده است. البته درباره رقم ان هنوز عددی درج نکرده است اما در مذاکرت اولیه میزان توان صندوق فاصله جدی با انتظارات سازمان بورس داشته است.

مساله حمایت از بورس

به اعتقاد کارشناسان مشکل اصلی بورس در هفته‌های گذشته، دخالت و حمایت نابه‌جای سیاست‌گذاران از برخی نمادها بود که جلوی تعدیل قیمت‌ها را گرفت و بازار را دچار بحران کرد.

 پس از آن‌ که نمادهای بزرگی که رشد زیادی داشتند بسته شدند این امیدواری در میان تحلیل‌گران و کارشناسان ایجاد شد که بدون دامنه‌ نوسان بازگشایی شوند تا حباب قیمتی تخلیه شود، البته در چنین شرایطی ذی‌نفعان سعی می‌کنند بر تصمیمات سیاست‌گذاران تاثیر بگذارند و  سیاست‌گذاران را وادار کنند مانع تعدیل قیمت‌ها بیشتر از دامنه نوسان شوند.سیاست گذار هم به واسطه فشارها معمولا تن به چنین خواسته هایی می دهد.برخی تحلیل گران بسته ماندن نماد شستا و پالایشی‌ها در این راستا می دانند. 

بانک مرکزی ایران و آمریکا در خدمت بورس

بعد از تصمیم فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا) برای کاهش نرخ بهره، نرخ‌های جهانی گروه‌های کالایی افزایش یافتند. در نتیجه سهم‌هایی که EPS (سود هر سهم) و جریان نقدی آتی بهتری دارند رشد کردند و گروه‌های کالایی مانند شرکت‌های فلزی و پتروشیمی لیدر بازار شدند.

 تحلیل‌گران معتقدند بعد از وارد شدن شوک به بازار، موضوع بررسی جریان نقد آتی شرکت‌ها در بازار اهمیت بیشتری پیدا کرده و افزایش توجه به پتانسیل بنیادی شرکت‌ها از عوامل صعودی شدن بازار در هفته گذشته است.

 کارشناسان «به قیمت شدن» سهم‌های بنیادی را عامل صعودی شدن بازار می‌دانند. سهم‌هایی که دارای ارزش ذاتی بالاتری نسبت به قیمت بازار هستند و سود تقسیمی (DPS) قابل توجهی به سهام‌داران خود پرداخت می‌کنند در دو روز پایانی معاملات بازار رشد قیمت داشتند.

 یکی از تحولات مهم اقتصادی کشور در هفته‌ی گذشته تصمیمات روز دوشنبه بانک مرکزی بود. بانک مرکزی در واکنش به افزایش قیمت ارز در بازار آزاد و حل مشکل کمبود عرضه ارز، سقف قیمت سامانه نیما را حذف کرد. تصمیم دیگر بانک مرکزی افزایش قیمت ارز در بازار متشکل بود، به طوری که قیمت دلار در این بازار 3 هزار تومان افزایش یافت. در نتیجه این دو اقدام بانک مرکزی روند صعودی قیمت ارز مهار شد تا دلار تا پایان هفته در محدوده‌ 27 هزار تومان ماندگار شود. در نتیجه، رشد قیمت سکه و ارز از عوامل تحرک بازار بورس بود. 

انتشار اوراق اختیار فروش تبعی

اوراق اختیار فروش که در واقع نوعی بیمه برای سهام است، ریسک سهام‌داران را پوشش (Hedge) می‌دهد. این ابزار از زیان بیش از اندازه سهام‌داران جلوگیری می‌کند و اطمینان خاطر سهام‌داران را افزایش می‌دهد. خبر انتشار این اوراق فعالان بازار را نسبت به آینده‌ بازار امیدوارتر کرد، هرچند کارشناسان معتقدند که حجم این اوراق کم است و باید در حجم بالاتری منتشر شود. 

پیش‌بینی بازار هفته آینده

کارشناسان معتقدند که رویکرد حمایتی از بازار که مانع فروش سرمایه‌گذاری‌های حقوقی‌ها در بازار شده بود علت اصلی عدم تعادل بازار است. اما در دو روز پایانی هفته، حقوقی‌ها برای فروش سرمایه‌گذاری‌هایشان کمی آزادی عمل پیدا کردند به طوری که حجم فروش حقوقی‌ها در روز چهارشنبه 3 هزار و 868 میلیارد تومان  بود که  20 درصد کل حجم فروش‌های بازار را تشکیل می‌داد. در هفته‌ پیش رو، با توجه به اینکه پیش بینی می‌شود روند قیمت جهانی گروه‌های کالایی صعودی باشد، انتظار می‌رود قیمت‌ سهام گروه‌های پتروشیمی و فلزی نیز رشد یابد. این گروه‌ها در بازار بورس تهران پیشرو و لیدر هستند و بر عدد شاخص کل تاثیر زیادی دارند. تحلیل‌گران معتقدند این گروه‌ها همچنان رشد خواهند کرد اما در میان‌مدت به محدوده استراحت خواهند رسید و گروه‌هایی که جریان نقد آتی خوبی دارند و افزایش نرخ داشته‌اند اما تا به حال مورد توجه بازار نبوده‌اند، رشد بیشتری خواهند داشت. 

شاخص باز هم رشد خواهد کرد؟

پیش بینی برخی از تحلیل‌گران برای هفته آینده بازار، صعود عدد شاخص کل و برداشته شدن بسیاری از صف‌های فروش‌ است. تحلیل‌گران انتظار دارند وزن تحلیل و بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها در بازار بیشتر شود و می‌گویند سرمایه‌گذاران باید جریان نقد آتی شرکت‌ها را مبنای سرمایه‎‌گذاری خود قرار دهند و توجه به تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها را رویکرد مناسبی نمی‌دانند.

واکنش بازار چه خواهد بود؟

روز پنجشنبه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد ۴۵ فرد ایرانی و ۳ سازمان را به لیست تحریم‌هایش افزوده است. همچنین وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد مکانیسم ماشه از هفته آینده فعال می‌شود و تحریم‌های ایران باز می‌گردد. در مقابل حسن روحانی هم اعلام کرده روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است. برای دیدن میزان تاثیر این اخبار بر بازار بورس باید در انتظار روزهای آتی بازار باشیم. کارشناسان معتقدند عامل اصلی تعیین روند بازار انتظارات است و در صورت منفی شدن انتظارات تحت تاثیر اخبار سیاسی، روند بازار معکوس خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
184 نفر این پست را پسندیده اند