منحنی بازدهی اوراق دولتی در 14 مهر منتشر شد +نمودار

شیب نرخ سود صعودی شد/ رکوردشکنی در بازار بدهی

کدخبر: 365500
اقتصادنیوز : شیب نرخ سود سررسید های مختلف در بازار ثانویه اوراق دولتی صعودی شد و نرخ سود یک ساله به سطح 18.1 درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز، در روزی که بورس بواسطه کاهش ارزش معاملات یک روز نزولی دیگر را ثبت کرد در بازار بدهی ارزش معاملات رکورد شکست.

البته مقدار معامله شده در این بازاربه دلیل دو عمق کاملا متفاوت قابل مقایسه نیست اما تحلیل گران اعتقاد دارند جهت دو بازار می تواند حاوی اشاره و نشانه های باشد.

رکوردشکنی داد و ستد در بازار بدهی

روز دوشنبه‌بازار اوراق بدهی دولتی تغییرات چشمگیری را تجربه کرد. ازیک‌طرف حجم معاملات رکورد جدیدی را ثبت کرد. معاملات اوراق بدهی با 7 درصد افزایش به 260 میلیارد تومان رسید. این رقم رکورد قابل‌توجهی در هفته‌های اخیر است.به نظر می‌رسد آنچه موجب رکوردشکنی معاملات در بازار اوراق و رونق خریدوفروش شده بازار سهام است. درواقع رونق این بازار را باید در ارتباط با تثبیت وضعیت بازار سهام و استقبال بیشتر سرمایه‌گذاران از اوراق بدهی دانست.

E6176A54-EF5E-403C-9C89-96C941D41967

نرخ سود در بازار بدهی

از طرف دیگر شیب منحنی بازده افزایش یافت. تا پیش‌ازاین منحنی بازده در سررسیدهای دو سال و نیم به بالا تقریباً مسطح بود. اما منحنی روز دوشنبه شیب صعودی خود در سررسیدهای بالا را حفظ کرد. نرخ سود اوراق یک‌ساله با 1 دهم افزایش به 18.1 درصد رسید. نرخ‌های کوتاه‌مدت نیز افزایش داشتند. افزایش نرخ‌های امروز را شاید بتوان به محدود بودن تعداد اوراق با سررسیدهای کوتاه‌مدت نسبت داد.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما