پرطرفدارترین نمادهای روز سه شنبه بازار سهام+ جدول

بورس به نقطه عطف رسید/4 اتفاق مهم بورس امروز

کدخبر: 365759
اقتصاد نیوز : در بازار بورس امروز 4 اتفاق مهم رخ داد که فعالان را به تغییر روند بازار امیدوار کرد. بازگشت شاخص کل به کانال 1.5 میلیونی و رشد 5 هزار واحدی شاخص هم‌وزن در کنار پیشی گرفتن ارزش صف‌های خرید از صف‌های فروش و مثبت شدن ورود پول حقیقی به بازار، بورس را به نقطه عطف رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در شروع معاملات بازار بورس، هر چند نمادهای فرابورس بسته بودند ولی بعد از هفته‌ها این اولین بار بود که ارزش صف‌های خرید از صف‌های فروش بیشتر می‌شد. این اتفاق با ورود پول حقیقی همراه بود و چشم‌انداز مثبتی را برای معاملات امروز تصویر می‌کرد.

در معاملات امروز سهامی که حامیان حقوقی بزرگی داشتند و بازارگردانی شدند اولین گروه‌هایی بودند که با رشد ارزش همراه بودند. از جمله نمادهایی که در پیش گشایش صف خرید بزرگی داشتند خودرو (ایران خودرو) بود که در روزهای اخیر اخبار مربوط به بازارگردانی آن منتشر شده بود. سیمانی‌ها هم بیشترین صف خرید را در پیش گشایش داشتند که خبر بازارگردانی آن‌ها به تازگی منتشر شده بود. روز گذشته رئیس انجمن صنفی سیمان در مصاحبه‌ای گفته بود برای کل صنعت سیمان بازارگردان تعیین خواهد شد. این مسئله نشان می‌دهد که معامله‌گران به نقدشوندگی اهمیت زیادی می‌دهند. در معاملات امروز نمادهای سیتا (سرمایه‌گذاری سیمان تامین)، خودرو (ایران خودرو) و سفارس (سیمان فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.

روند ساعتی شاخص

بازگشت به کانال 1.5 میلیونی

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس تهران که در نیم ساعات ابتدایی معاملات، صعود فزاینده‌ای داشت در پایان معاملات با رشد 24 هزار واحدی در رقم یک میلیون و 514 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز گذشته 1.65 درصد افزایش داشته است. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 5 هزار واحدی به رقم 402 هزار و 120 واحد رسید که نسبت به دیروز 1.35 درصد افزایش یافته است. رشد امروز شاخص کل هم‌وزن بیشترین نرخ رشد از 25 شهریور تاکنون بود.

 فارس، وبملت، بورس، وغدیر و خودرو از نمادهای سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند.

69 درصد سبز

در معاملات امروز بازار بورس تهران، 236 نماد افزایش قیمت داشتند که 69 درصد شرکت‌های این بازار را تشکیل می‌دهند. همچنین 100 نماد که معادل 29 درصد این بازار هستند با افت قیمت مواجه بودند.

غلبه صف‌های خرید

ارزش صف‌های خرید بازار امروز 2 هزار و 80 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 43 درصد افزایش داشت. ارزش صف‌های فروش بازار نیز هزار و 670 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 55 درصد کاهش داشته است. یکی از رکوردهای بازار امروز پیشی گرفتن ارزش صف‌های خرید از ارزش صف‌های فروش بود.

ورود پول حقیقی

در معاملات روز سه‌شنبه 540 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار وارد شد. نمادهای چکاپا (گروه صنایع کاغذ پارس)، وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

وتجارت و پترول؛ بزرگان روز سه‌شنبه

بیشترین حجم معاملات بازار برای سومین روز پیاپی به نماد وتجارت (بانک تجارت) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 855 میلیون و 300 هزار و 864 سهم این شرکت معامله شد. پس از وتجارت، وبصادر (بانک صادرات)، پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان)، فولاد (فولاد مبارکه) و وبملت (بانک ملت) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان) تعلق داشت که رقمی معادل 438 میلیارد تومان بود. پس از پترول، فولاد (فولاد مبارکه)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)  و فملی (ملی صنایع مس ایران) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

کورسوی امید

در معاملات سه‌شنبه شاخص کل به کانال 1.5 میلیونی برگشت و مهم‌تر از آن شاخص هم‌وزن 1.35 درصد رشد کرد که بیشترین نرخ رشد در 17 روز کاری گذشته است. بازار امروز دو رکورد مهم دیگر هم داشت، پس از 38 روز ارزش صف‌های خرید از صف‌های فروش بیشتر شد و خالص پول حقیقی وارد شده به بازار مثبت شد. پیش از این در روز شنبه هفته جاری نیز خالص پول حقیقی ورودی بازار مثبت شده بود که این اتفاق پس از 10 روز کاری رخ داده بود. مجموع این 4 اتفاق مهم معامله‌گران را به تغییر روند بازار بورس امیدوار کرده است.

آمار معاملات 15 مهر

 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۲ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ با وجود اینکه شاهد رشد ۴۰ درصدی معاملات اوراق بدهی دولت بودیم، اما ارز معاملات بار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما