کدام نمادها بورس را در سرازیری انداختند؟ +جدول

کمترین عمق بورس در 10 ماه گذشته

کدخبر: 371916
اقتصاد نیوز : در معاملات روز یکشنبه بورس، ارزش معاملات خرد به کمترین میزان از 21 دی 98 رسید، امروز شاخص کل نیز 22 هزار واحد سقوط کرد و سرانجام به کمترین میزان از 31 خرداد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، در پیش گشایش بورس، 7 درصد نمادهای بازار صف خرید و 76 درصد نمادها صف فروش داشتند. مازاد عرضه در پیش گشایس بازار ناقوس روز قرمزرنگی را به سهام‌داران می‌داد. گروه‌های «کشاورزی»، «هتل و رستوران» و «لیزینگ» بیشترین صف خرید را داشتند، در سمت دیگر بازار، گروه‌های «بانک»، «آهن و فولاد» و «سرمایه‌گذاری» بیشترین صف فروش را داشتند.

در نتیجه‌ی مازاد عرضه‌ها، شاخص کل بورس تهران در 5 دقیقه ابتدایی 10 هزار واحد ریزش کرد و پس از آن با کمتر شدن شدت کاهش رقم شاخص کل، در نهایت در پایان معاملات روز یکشنبه شاخص کل در رقم یک میلیون و 240 هزار واحد ایستاد که کمترین رقم از انتهای خرداد تاکنون است. شاخص کل مدت ها در نقطه ای قرار گرفته ای بود که بالاتر از 31 خرداد و پایین تر از سه تیر بود و حتی در یک برهه عدد شاخص بالاتر از 31 خرداد و پایین تر از اول تیر بود اما امروز شاخص در نقطه ای قرار گرفت که مماس با 31 خرداد بود.

ریزش تمام شاخص‌های تابلوی بورس

در پایان معاملات ‌یکشنبه، شاخص کل بورس تهران با ریزش 22 هزار و 400 واحدی در رقم یک میلیون و 240 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش 2 هزار و 708 واحدی ، 368 هزار و 866 واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز با افت 273 واحدی به 15 هزار و 617 واحد رسید.

فملی (ملی صنایع مس ایران)، کگل (معدنی و صنعتی گل‌گهر)، فولاد (فولاد مبارکه)، خودور (ایران خودرو)، وبملت (بانک ملت)، پارس (پتروشیمی پارس) و شتران (پالایش نفت تهران) نمادهای قرمزرنگ بورس در روز ‌یکشنبه بودند که بیشترین اثر را بر شاخص داشتند.

کاهش عمق بازار

در معاملات امروز، ارزش معاملات کل بازار سهام 4 هزار و 91 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 47 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 2 هزار و 150 میلیارد تومان بود که کاهش 50 درصدی را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد که کمترین میزان از 21 دی ماه تاکنون (حدود 10 ماه) است. کاهش ارزش معاملات بازار به کمینه‌ترین مقادیر در سال جاری در کنار روند فزاینده خروج پول‌های حقیقی از بورس نشان دهنده کاهش عمق بازار سهام ایران است. برخی از فعالان بازار اعتقاد دارند کاهش ارزش معاملات بازار گویای زمان نامناسب جهت سرمایه گذاری خواهد بود.

آمار معاملات 18 آبان

خروج 549 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس

بورس در روز یکشنبه باز هم شاهد خروج پول‌های حقیقی بود. در معاملات روز ‌یکشنبه بازار سرمایه، خالص پول حقیقی خروجی 549 میلیارد تومان بود. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای صباح (سرمایه‌گذاری صبا تامین)، پارند (صندوق سرمایه‌گذاری پارند پایدار سپهر) و آریا (پلیمر آریا ساسول) اختصاص داشت. امروز در سمت تقاضا، 66 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 34 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 91 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 9 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افزایش ارزش صف‌های بازار

بورس تهران در روز یکشنبه نیز با افزایش عرضه همراه بود. ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات امروز 5 هزار و 959 میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز 26 درصد افزایش نشان می‌دهد. ارزش صف‌های خرید بورس نیز 397 میلیارد تومان بود که رشد 51 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته داشت.

بیشترین حجم معاملات و بیشترین ارزش معاملات بورس

بیشترین حجم معاملات بازار به وبصادر (بانک صادرات)اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد 114 میلیون و 870 هزار و 223 سهم این شرکت معامله شد. پس از وبصادر، صباح (سرمایه‌گذاری صبا تامین)، خودرو (ایران خودرو)، وبملت (بانک ملت) و خساپا (سایپا) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد بپیوند (برق و انرژی پیوند گستر پارس) تعلق داشت که رقمی معادل 66 میلیارد و 680 میلیون تومان بود. پس از یپیوند، سیتا (سرمایه‌گذاری سیمان تامین)، آریا (پلیمر آریا ساسول)، صباح (سرمایه‌گذاری صبا تامین)، و برکت (گروه دارویی برکت) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

0210

صنایع قرمزرنگ

در معاملات امروز بیشترین ریزش قیمت در میان شرکت‌های بورسی به گروه بانکی‌ها اختصاص داشت که به طور متوسط 3.73 درصد افت قیمت داشتند. وبملت (بانک ملت)، وپاسار (بانک پاسارگاد) و وپارس (بانک پارسیان) شرکت‌های بزرگ این گروه هستند که بیشترین کاهش ارزش بازار را ثبت کردند.

در میان شرکت‌های بازار فرابورس نیز گروه «محصولات شیمیایی» به طور میانگین 2.7 درصد کاهش قیمت داشتند. نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، آریا (پلیمر آریا ساسول)، و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) شرکت‌های بزرگ این گروه هستند که بیشترین افت قیمت را داشتند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما