گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

خبر خوب برای بورس تهران

کدخبر: 372128
اقتصاد نیوز : در معاملات امروز بورس، ارزش معاملات کل و خرد بازار رشد بیش از 100 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 42 درصد کاهش یافت اما سمت تقاضای بازار کوچک‌تر از آن بود که مانع ریزش 25 هزار واحدی شاخص کل شود.

به گزارش اقتصادنیوز، در پیشگشایش بورس، 88 نماد بازار صف خرید و 419 نماد صف فروش داشتند. گروه‌های «کشاورزی»، «لیزینگ» و «هتل و رستوران» بیشترین صف خرید را داشتند، در سمت دیگر بازار، گروه‌های «بانک» و «سرمایه‌گذاری» بیشترین صف فروش را داشتند.

در نتیجه‌ حجم بالای صف‌های فروش، شاخص کل بورس تهران در 5 دقیقه ابتدایی 15 هزار واحد سقوط کرد و پس از آن با کمتر شدن شدت افت رقم شاخص کل، در نهایت در پایان معاملات روز دوشنبه شاخص کل در رقم یک میلیون و 215 هزار واحد ایستاد که کمترین رقم از 27 خردادماه تاکنون است. در دقایق پایانی معاملات بورس میزان تقاضای بازار کمی افزایش یافت اما برای بالا کشیدن شاخص کافی نبود.

سرخ پوشی تابلوی بورس

در پایان معاملات ‌دوشنبه، شاخص کل بورس تهران با ریزش 25 هزار و 400 واحدی در رقم یک میلیون و 215 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش 2 هزار و 796 واحدی ، 366 هزار و 78 واحد را ثبت کرد که پایین‌ترین رقم از 21 خردادماه تاکنون است. شاخص کل فرابورس نیز با افت 134 واحدی به 15 هزار و 483 واحد رسید.

فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، کگل (معدنی و صنعتی گل‌گهر)، شتران (پالایش نفت تهران)، پارسان (گسترش نفت و گاز پارسیان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و پارس (پتروشیمی پارس) نمادهای تاثیرگذار بر شاخص بودند که همگی با کاهش قیمت روبه‌رو بودند.

افزایش ارزش معاملات

در معاملات امروز، ارزش معاملات کل بازار سهام 10 هزار و 70 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 146 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 6 هزار و 98 میلیارد تومان بود که رشد 183 درصدی را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. از منظر برخی تحلیل‌گران این اتفاق برای سهامداران می‌تواند خبرخوبی باشد، زیرا عمق تضعیف شده بازار در روزهای اخیر التیام یافته و اگر این روند ادامه یابد منجر به آرامش بازار خواهد شد. 

آمار معاملات 19 آبان

ادامه روند خروج پول‌های حقیقی از بورس

بورس در روز دوشنبه باز هم شاهد خروج پول‌های حقیقی بود. در معاملات روز ‌دوشنبه بازار سرمایه، خالص پول حقیقی خروجی هزار و 178 میلیارد تومان بود. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، وبصادر (بانک صادرات)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت.

کاهش ارزش صف‌های فروش

بورس تهران در روز دوشنبه پس از 6 روز کاری پیاپی با کاهش عرضه همراه بود. ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات امروز 3 هزار و 444 میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز 42 درصد کاهش نشان می‌دهد. ارزش صف‌های خرید بورس نیز 405 میلیارد تومان بود که رشد اندک 2 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته داشت.

دست به دست شدن خودرو

بیشترین حجم معاملات بازار به خودرو (ایران خودرو) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد یک میلیارد و 735 میلیون و 556 هزار و 888 سهم این شرکت معامله شد. پس از ایران خودرو، خساپا (سایپا)، وبصادر (بانک صادرات)، فولاد (فولاد خوزستان) و وبملت (بانک ملت) و در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد خودرو (ایران خودرو) تعلق داشت که رقمی معادل 538 میلیارد بود. پس از ایران خودرو، فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، وبصادر (بانک صادرات) و خساپا (سایپا) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما