گزارش «اقتصادنیوز» از روند بورس در آبان ماه؛

پایان امیدوارکننده ماهِ سرد بورس +نمودار

کدخبر: 374013
اقتصاد نیوز : بورس تهران در آبان ماه1399 پس از آنکه در 55 درصد روزها وضعیت منفی را تجربه کرد و در 77 درصد روزهای معاملاتی با خروج پول‌ حقیقی‌ها مواجه بود و کمترین رقم ارزش معاملات خرد در 10 ماه گذشته را تجربه کرد، 6 روز آخر ماه صعودی شد و به کانال 1.3 میلیونی برگشت تا ماه سرد بورس پایانی امیدوارکننده داشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز، شاخص کل بورس در آبان ماه به کانال 1.2 میلیونی سقوط کرد و پس از آنکه 13 روز کاری را در این محدوده سپری کرد، در آخرین روز کاری ماه به کانال 1.3 میلیونی برگشت. 

در 18 روز کاری آبان ماه، روند بورس 10 روز منفی بود که حدود 55 درصد روزهای کاری را شامل می‌شود. همچنین بورس 8 روز را مثبت پشت سر گذاشت که در این میان، 6 روز کاری مثبت در 6 روز آخر معاملاتی ماه اتفاق افتاد.  

روند شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در ابتدای ماه در سطح یک میلیون و 374 هزار بود و تا پایان ماه در ارقام پایین‌تر قرار داشت. پایین‌ترین رقم شاخص در آبان ماه یک میلیون و 211 هزار واحد بود که در تاریخ 20 آبان اتفاق افتاد. اما از این تاریخ تا انتهای ماه، شاخص کل روندی صعودی داشت و در آخرین روز معاملاتی به رقم یک میلیون و 345 هزار واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن نیز در ابتدای ماه در سطح 389 هزار و 121 واحد بود و تا پایان ماه در ارقام پایین‌تر قرار داشت. پایین‌ترین رقم شاخص هم‌وزن نیز در ماه اخیر در تاریخ 20 آبان بود که 364 هزار و 873 واحد بود. اما از این تاریخ تا انتهای ماه، شاخص هم‌وزن بورس روندی صعودی داشت و در آخرین روز معاملاتی ماه به رقم 381 هزار  و 348 واحد رسید. 

روند بورس آبانروند بورس آبان

روند ارزش معاملات 

ارزش معاملات کل بازار سرمایه در ماه آبان پایین‌ترین و بالاترین رقم فصل پائیز را تجربه کرد. کمترین رقم ارزش معاملات کل بورس، در تاریخ 18 آبان ماه بود که ارزشی معادل 4 هزار و 91 میلیارد تومان داشت.

اما از 19 آبان تا پایان ماه، در 8 روز کاری متوالی، ارزش معاملات کل ارقام بالاتر از 10 هزار میلیارد تومان را پشت سر گذاشت. بیشترین رقم ارزش معاملات کل در آخرین روز کاری ماه محقق شد که 23 هزار و 12 میلیارد تومان بود. 

روند بورس آبان

روند ارزش معاملات خرد

ارزش معاملات خرد بورس نیز در آبان ماه فراز و نشیب زیادی داشت. در تاریخ 18 آبان کمترین ارزش معاملات خرد بورس از 21 دی ماه 1398 تاکنون رقم خورد که اتفاقی بد برای بازار سهام ایران بود. ارزش معاملات خرد در این روز 2 هزار و 150 میلیارد تومان بود. بیشترین رقم ارزش معاملات خرد نیز در تاریخ 25 آبان محقق شد که 14 هزار و 124 میلیارد تومان بود. 

در ماه آبان، تنها 3 روز ارزش معاملات خرد رقمی بیشتر از 10 هزار میلیارد تومان داشت که 2 روز آن، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته بود که دو روز آخر معاملاتی آبان ماه بودند. 

روند بورس آبان

روند ورود و خروج پول های حقیقی 

در 18 روز کاری ماه، بورس تنها در 4 روز ورود پول‌ حقیقی را تجربه کرد و 14 روز کاری بورس در این ماه با خروج پول‌های حقیقی همراه بود که 77 درصد روزهای کاری را شامل می‌شود. بیشترین رقم خروج پول‌های حقیقی در تاریخ 5 آبان بود که ارزشی معادل هزار و 801 میلیارد تومان داشت. کمترین رقم خروج پول‌های حقیقی نیز 53 میلیارد تومان بود که در تاریخ 26 آبان اتفاق افتاد.

در میان 4 روزی که شاهد ورود پول‌های حقیقی به بازار بودیم، بیشترین میزان پول‌های حقیقی در آخرین روز کاری ماه وارد بورس شد که ارزش آن هزار و 12 میلیارد تومان بود.  

روند بورس آبان

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما