پیش بینی بازار سهام امروز 24 آذر

نشانه ضعف در بورس تهران

کدخبر: 378870
هرچند که هنوز بازار با مازاد تقاضا همراه است، اما رشد 61 درصدی ارزش صف‌های فروش و نزول ارزش معاملات کل و خرد بازار در کوتاه مدت برای سهام‌داران نشانه‌ای هشداردهنده است.

به گزارش اقتصادنیوز، علامت‌ها و نشانه‌های مثبت و منفی بازار یکشنبه می‌تواند به پیش بینی روند بورس در روز ‌دوشنبه کمک کند. در معاملات روز یکشنبه شاخص کل افت 11 هزار و 700 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن با کاهش 820 واحدی به رقم 456 هزار و 310 واحد رسید. 250 نماد بازار سهام معادل 53 درصد کاهش قیمت داشتند و قیمت سهام 42 درصد نمادها افزایش یافت.

بیشترین افزایش قیمت؛ رشد 14 درصدی «نوری»

روز گذشته قیمت سهام شرکت‌ پتروشیمی نوری 14 درصد افزایش یافت و بالاترین رشد قیمتی بورس را داشت. پس از نوری، ماشین سازی اراک (فاراک) و شرکت بهنوش ایران (غبهنوش) بیشترین رشد قیمت را داشتند و در  فرابورس  نیز سهام شرکت‌های کشت و صنعت دشت خرمدره (زدشت)، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) و دارویی ره‌آورد تامین (درهآور)  بیشترین رشد قیمتی را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ دومین روز متوالی ریزش قیمت بانک سینا

بانک سینا (با نماد معاملاتی وسینا) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود اختصاص داد. پس از وسینا، شرکت سامان گستر اصفهان (ثامان) و سایر اشخاص بورس انرژی (انرژی3) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق مرابحه دولت، اراد53، اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی701 و تملی708 و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9804 بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

از آن جایی نمادهایی که در پایان معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در پایان معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی مواجه می‌شوند، به نظر می‌رسد بررسی عرضه و تقاضاهای پایانی روز یکشنبه، به پیش بینی روند بورس امروز کمک کند.

صف های بورس

بیشترین تقاضاها؛ روز خوب بوعلی

در پایان معاملات روز گذشته، 118 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید 2 هزار و 87 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات دیروز، بیشترین ارزش صف خرید به شرکت پتروشیمی بوعلی (با نماد معاملاتی بوعلی) اختصاص داشت. پس از بوعلی، وپارس (بانک پارسیان) و وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها؛ هشتمین روز متوالی افت قیمت انرژی1

در پایان معاملات یکشنبه، 98 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش 559 میلیارد تومان بود. نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد و پس از انرژی1، وسینا (بانک سینا) و پدرخش (شرکت درخشان ایران) در رتبه‌های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش قرار گرفتند. 

پیش بینی بورس امروز

پس از صعود 21 هزار واحدی شاخص کل در روز شنبه، بورس دیروز 11 هزار و 700 واحد پایین آمد. در این روز 53 درصد نمادهای بازار با کاهش قیمت مواجه بودند و در نتیجه شاخص هم‌وزن نیز کاهش یافت.

به نظر می‌رسد بورس در مرحله‌ای پرنوسان قرار گرفته است. گروهی از تحلیل‌گران معتقدند بورس در میان مدت روند صعودی یا نزولی مطلق نخواهد داشت و فراز و نشیب‌های بیشتری را در پیش دارد. در نتیجه این گروه به سهام‌داران توصیه می‌کنند که نه از صعود بورس هیجان زده شوند و نه از ریزش آن دچار ترس شوند و برای خرید و فروش سهام به ویژگی‌های بنیادی سهم توجه کنند.  

در مجموع می‌توان گفت هرچند که هنوز بازار با مازاد تقاضا همراه است، اما رشد 61 درصدی ارزش صف‌های فروش و نزول ارزش معاملات کل و خرد بازار در کوتاه مدت برای سهام‌داران نشانه‌ای هشداردهنده است. دیروز ارزش معاملات کل 9.5 درصد و ارزش معاملات خرد 13 درصد کاهش یافتند. تداوم روند کاهش نقدشوندگی بازار نیز خبری بد برای بورس پایتخت است. اگر روند رو به رشد عرضه‌ها در روز دوشنبه هم تکرار شود، شاخص بورس امروز را هم سرخپوش خواهد بود مگر آنکه بزرگان بازار بالا بیایند.

صف های بورس

source: اقتصاد نیوز
تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۳ بهمن

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم بهمن‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید