گزارش اقتصادنیوز از نوسانات امروز بورس تهران

غول‌ها بورس را خرسی کردند + نمودار

کدخبر: 380634
اقتصاد نیوز : امروز اول دی ماه 1399 شاخص کل بورس تهران اندکی نزول کرد در حالی که شاخص کل هم وزن برای دومین روز متوالی در جهت عکس شاخص کل حرکت کرد و با رشد 4 هزار و 580 واحدی به رقم 452 هزار واحد افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس معاملات امروز را نزولی آغاز کرد و نزولی هم به پایان برد. شاخص کل بورس 2 هزار و 708 واحد پایین آمد و به سطح یک میلیون و 436 هزار واحد رسید. اما شاخص کل هم وزن برای دومین روز متوالی در جهت عکس شاخص کل حرکت کرد و با رشد 4 هزار و 580 واحدی به رقم 452 هزار واحد افزایش یافت و شاخص فرابورس نیز 255 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 944 واحد رسید.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 223 نماد بازار صف خرید و 166 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، پدیده شیمی قرن (قرن) و مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) تعلق داشت و شرکت بهنوش ایران (غبهنوش)، شرکت مگسال (زمگسا) و ایران تایر (پتایر) بیشترین صف فروش را داشتند.

شروع و پایان نزولی

در 15 دقیقه ابتدایی شاخص کل 10 هزار واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 429 هزار واحد رسید. پس از آن روندی صعودی پیدا کرد و تا ساعت 10 و 30 دقیقه تا رقم یک میلیون و 443 هزار واحد بالا رفت. اما پس از آن دوباره فشار سمت عرضه بازار زیاد شد و موجب نزولی شدن روند تغییرات شاخص بورس شد. در پایان معاملات امروز، شاخص کل 2 هزار و 708 واحد پایین‌تر از رقم دیروز ایستاد و به رقم یک میلیون و 436 هزار واحد رسید.


درهمین زمینه

مقایسه بازدهی بورس، ارز و سکه در پایان پاییز؛ کدام بازار بیشتر سود داد؟ اینفو


اما شاخص کل هم‌وزن 4 هزار و 580 واحد رشد کرد و در رقم 452 هزار و 418 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 255 واحدی به رقم 19 هزار و 944 واحد رسید.

آمار معاملات 1 دیآمار معاملات 1 دی

غلبه قرمزهای کم تعداد بر بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 302 نماد رشد قیمت داشتند که 212 نماد بورسی و 90 نماد فرابورسی بودند. همچنین 158 نماد کاهش قیمت داشتند که 111 نماد بورسی و 47 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 32 درصد بازار افت قیمت داشتند. با این حال بخش 32 درصدی بازار شاخص کل بورس را پایین کشید.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)، خودرو (ایران خودرو) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بزرگان قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.  فخوز (فولاد خوزستان) و رمپنا (گروه مپنا) نیز بزرگان سبزپوش بازار دوشنبه بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

نوسان شاخص بورس ادامه دارد؟ / گزارش اکوایران را ببینید:

کاهش نقدشوندگی بورس

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با افت 7.3 درصدی به رقم 16 هزار و 214 میلیارد تومان رسید، ارزش معاملات خرد نیز 4.9 درصد کاهش یافت و به رقم 14 هزار و 550 میلیارد تومان رسید. کاهش ارزش معاملات نشان دهنده کاهش نقدشوندگی بورس تهران است.

ورود پول های‌ حقیقی

بورس در روز ‌دوشنبه شاهد ورود 80 میلیارد تومان پول‌ حقیقی بود. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام شرکت باما (کاما) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 49 میلیارد تومان بود. پس از کاما، پتروشیمی زاگرس بیشترین ورود پول حقیقی را داشت.

امروز در سمت تقاضا، 87 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 87 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد صف های بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه 0.7 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 330 میلیارد تومان شد و ارزش صف‌های فروش به رقم 777 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 22 درصد بیشتر شده است.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت پتروشیمی بوعلی با صف‌ خرید 485 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بوعلی، پدیده شیمی قرن (قرن) و مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد غبهنوش (شرکت بهنوش ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 149 میلیارد تومانی داشت. پس از غبهنوش، شرکت مگسال (زمگسا) و ایران تایر (پتایر) بیشترین صف فروش را داشتند. 

کاما در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز دو‌شنبه کاما (شرکت باما) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام کاما 499 میلیارد تومان بود.

پس از کاما، شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، ایران خودرو و پتروشیمی زاگرس در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 967 میلیون و 463 هزار و 835 سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر) و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

آمار معاملات 1 دی

 


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما