پیش بینی تحولات بورس در هفته آینده

خروج پول حقیقی‌ها ادامه می‌یابد؟ + نمودار

کدخبر: 382991
شاخص کل بورس در هفته دوم دی ماه، 49 هزار و 914 واحد افت کرد و شاهد خروج 2 هزار و 514 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع 49 هزار و 914 واحد پایین آمد و به رقم یک میلیون و 398 هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن نیز افت 4 هزار و 793 واحدی را ثبت کرد. در نتیجه بورس در مجموع هفته‌ای نزولی را پشت سر گذاشت، سوال سهام‌داران این است که روند حرکت بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

افت بازدهی هفتگی

در شرایطی که بازدهی بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم ماه بازدهی شاخص بورس منفی شد. شاخص کل 3.45 درصد افت کرد و به رقم یک میلیون و 398 هزار واحد رسید. روند تغییرات شاخص کل فقط در روز دوشنبه صعودی بود و در باقی روزها نزولی بود.

افت شاخص هم‌ وزن

همانند شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن در هفته گذشته نزولی بود. به استثنای روز شنبه، شاخص هم‌وزن در بقیه روزها نزول کرد. شاخص کل هم‌وزن در روز چهارشنبه به رقم 463 هزار واحد رسید و در پایان هفته نسبت به پایان هفته قبل 4 هزار و 793 واحد پایین آمد و بازدهی منفی یک درصدی را ثبت کرد.

بورس

روندهای درونی بازار سهام

در هفته گذشته علاوه بر روند نزولی شاخص کل و شاخص هم وزن، دیگر نماگرهای بازار روندهای متفاوتی داشتند.

ارزش معاملات

در هفته گذشته، تغییرات ارزش معاملات کل بازار سهام در روزهای شنبه و دوشنبه نزولی بود و در باقی روزها صعودی شد. در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز دو‌شنبه بود که ارزشی معادل 16 هزار و 803 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته در روز چهارشنبه محقق شد که با رشد 37 درصدی به رقم 27 هزار و 865 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 20 هزار و 769 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 19 هزار و 638 میلیاردی هفته پیشین، رشد 5.7 درصدی داشته است.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 16 هزار و 842 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 15 هزار و 473 میلیاردی هفته پیشین، رشد 8.8 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 17 هزار و 853 میلیارد تومان بود که در روز یک‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز دو‌شنبه برمی‌گردد که 14 هزار و 817 میلیارد تومان بود.

رشد ارزش معاملات علامتی مثبت برای بورس است که نشان دهنده افزایش نقدشوندگی بازار سهام است.

پیش بینی بورس هفتهپیش بینی بورس هفته

خروج پول حقیقی

در حالی که خالص ورود پول حقیقی به بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم دی ماه منفی شد و به عبارت دیگر بورس شاهد خروج پول‌های حقیقی بود. در تمام روزهای هفته گذشته شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در مجموع کل هفته، 2 هزار و 514 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی 502 میلیارد تومان بود. بالاترین رقم خروج در روز چهار‌شنبه رخ داد که هزار و 63 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. خروج پول حقیقی و روند رو به رشد آن در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته برای بورس تهران خبری نگران کننده است.

پیش بینی بورس هفته

مازاد تقاضا در بازار

به استثنای روز دوشنبه، ارزش صف‌های خرید در باقی روزهای هفته گذشته بیشتر از ارزش صف‌های فروش بود. در نتیجه معاملات بورس با مازاد تقاضا همراه بود. میانگین ارزش مازاد تقاضای بورس در هفته گذشته 376 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم هزار و 972 میلیارد تومانی هفته پیشین کاهش 81 درصدی را نشان می‌دهد.  

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته گذشته هزار و 382 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته هزار و 47 میلیارد تومان کمتر بود. در هفته دوم ماه، میانگین ارزش صف‌های خرید 43 درصد کاهش یافته است.

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر هزار و 5 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین  548 میلیارد تومان بیشتر بود. میانگین این هفته رشد 120 درصدی داشته است.

پیش بینی بورس هفته

در مجموع روند کلی هفته گذشته منفی بوده است، شاخص کل به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد و افت شاخص هم‌وزن نشان از روند نزولی قیمت سهام اغلب شرکت‌های بازار دارد. علاوه بر این کاهش رقم مازاد تقاضا در معاملات هفته گذشته و خروج پول‌های حقیقی از بورس همگی توضیح دهنده وضعیت نزولی بورس هستند. روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که ادامه این روند به نزول بیشتر بورس می‌انجامد.  

تحلیل‌گران تکنیکی که بر اساس روندهای قیمتی گذشته به پیش بینی روندهای آتی شاخص بورس می‌پردازند، از زمانی که شاخص به محدوده کمتر از یک میلیون و 450 هزار واحد رسید، این رقم را مقاومت جدید تلقی کردند و سطح حمایت را رقم یک میلیون و 365 هزار واحد برآورد کردند. به عبارت دیگر معتقد بودند بورس در این محدوده کف و سقف جدید نوسان خواهد کرد و در صورت نزول، به رقم کمتر از یک میلیون و 365 هزار واحد نخواهد رسید. با این حال در هفته‌های گذشته رفتار سهام‌داران و استراتژی‌های معاملاتی حقوقی‌ها و بازارگردانان روند حرکتی شاخص‌های بورس را سریع‌تر از برآوردهای تکنیکی تغییر داده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی