حقیقی‌ها به بازار برگشتند

حادثه مهم در بورس امروز + نمودار

کدخبر: 385080
اقتصاد نیوز : در معاملات امروز 21 دی ماه 1399 پس از سه روز کاری متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم. در روزهایی که همه از کاهش اعتماد به بازار سهام صحبت می‌کنند، ورود پول حقیقی اتفاق مهمی برای بورس است.

به گزارش اقتصادنیوز، روز یکشنبه شاخص کل بورس 20 هزار و 822 واحد رشد کرد و به کانال 1.3 میلیون واحدی برگشت. به نظر می‌رسد با وجود شکسته شدن سطح یک میلیون و 300 هزار واحد در روز گذشته، این رقم همچنان سطح حمایت شاخص بورس است.

پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 222 نماد بازار صف خرید و 158 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به نمادهای کرمان، قاسم و کلر تعلق داشت و دی، گدنا و حآسا بیشترین صف فروش را داشتند.

بازگشت به کانال 1.3 میلیونی

در ابتدای معاملات امروز، شاخص کل بورس روندی صعودی پیدا کرد و در نیم ساعت ابتدایی 13 هزار واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 308 هزار واحد رسید. پس از آن شاخص کمی افت کرد و در پایان معاملات به رقم یک میلیون و 306 هزار واحد رسید تا با ثبت رشد 20 هزار و 822 واحدی، کانال 1.3 میلیونی را پس بگیرد.

شاخص کل هم‌وزن نیز 6 هزار و 843 واحد رشد کرد و در رقم 466 هزار و 653 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس نیز با رشد 227 واحدی به رقم 19 هزار و 75 واحد رسید.

آمار معاملات 21 دیآمار معاملات 21 دی

ورود پول حقیقی

امروز پس از سه روز کاری متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم. در معاملات امروز 296 میلیارد تومان پول‌ حقیقی به بورس وارد شد. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام شستا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن حدود 40 میلیارد تومان بود. پس از شستا، وهور و بمپنا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 90 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 87 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 13 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد قیمت 68 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 328 نماد رشد قیمت داشتند که 238 نماد بورسی و 90 نماد فرابورسی بودند. همچنین 134 نماد کاهش قیمت داشتند که 89 نماد بورسی و 45 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 68 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 28 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز قیمت سهام اغلب شرکت‌های بزرگ بازار سهام افزایش یافت. فولاد (فولاد مبارکه)، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)، وغدیر (سرمایه‌گذاری غدیر) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بزرگانی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در معاملات امروز حقیقی‌ها دنباله‌رو حقوقی‌ها بودند و با خرید سهم‌هایی که مورد حمایت معامله‌گران حقوقی بودند به رشد شاخص کمک کردند. از جمله این نمادها می‌توان به سهام فولاد اشاره کرد که ابتدا مورد حمایت حقوقی‌ها قرار گرفت و در پایان معاملات 76 درصد خریدها به سهام‌داران حقیقی تعلق داشت. این رقم برای شستا 95 درصد و برای فملی 88 درصد بود. 

رشد شاخص بورس ادامه دار است ؟

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 324 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌شنبه 10 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 3.25 درصد افزایش یافت و به رقم 13 هزار و 680 میلیارد تومان رسید. 

رشد تقاضای بازار

در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید هزار و 730 میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌‌شنبه افزایش 5 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش 34 درصد کاهش یافت و به رقم 758 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات امروز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای دومین روز پیاپی با صف‌ خرید 240 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز برای چهارمین روز پیاپی به نماد دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 268 میلیارد تومانی داشت. پس از بانک دی، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک)  و حآسا (آسیا سیر ارس) بیشترین صف فروش را داشتند. 

برکت در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز یکشنبه برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام برکت 323 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودروسازی بهمن رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن کاما و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

خودرویی ها و بانکی ها صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا همانند روز گذشته با تعداد 789 میلیون و 248 هزار و 694 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. خگستر و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

آمار معاملات 21 دی

تیتر یک
  • نقشه بازار سهام سبزپوش شد؛

    در اولین روز تابستان بازار سهام گرم شد و ۴ رکورد مثبت جدید ثبت شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما