پیش بینی بورس سه‌شنبه 14 بهمن

بورس در چنگال خرس‌ها/تاریخ جدید تغییر فاز بازار سهام

کدخبر: 390050
اقتصاد نیوز : روز گذشته سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. 61 درصد بازار نیز افت قیمت داشتند. این تصویر نشان ضعف بورس در این روزها است با این حال سهامداران برای تغییر فاز بازار تاریخ جدید رو کردند

به گزارش اقتصادنیوز، روز دوشنبه شاخص کل بورس 17 هزار و 480 واحد و شاخص هم‌وزن هزار و 918 واحد افت کردند. همچنین شاخص کل فرابورس  206 واحد نزول کرد و به رقم 17 هزار و 836 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 176 نماد رشد قیمت و 299 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 36 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 61 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های سیمان سفید نی ریز (سنیر)، عمران و توسعه فارس (ثفارس) و قند ثابت خراسان (قثابت) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز سرمایه‌گذاری مسکن الوند (ثالوند)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند) و ریل سیر کوثر (حسیر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای فاراک (ماشین سازی اراک)، بکاب (صنایع جوشکاب یزد) و سفار (سیمان فارس) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ریل پرداز سیر (حریل)، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و پتروشیمی ارومیه (شاروم) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضای 28 میلیارد تومانی بسته شد.

صف های بورس

رشد ارزش صف‌های خرید و فروش

در پایان معاملات دیروز 168 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 121 بود. همچنین ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه 13 درصد افزایش یافت و به رقم هزار و 216 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 41 درصد افزایش یافت و هزار و 188 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز دوشنبه  شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 161 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، تاصیکو (سرمایه‌گذاری صدر تامین) و کلوند (کاشی الوند)  بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز دوشنبه بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 81 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، کدما (شرکت معدنی دماوند) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف فروش را داشتند. 

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته تمام شاخص‌های بازار نزول کردند و شاهد خروج 765 میلیارد تومان پول حقیقی بودیم که نسبت به روز یکشنبه بیش از 3 برابر شده است.

دیروز سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، 85 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 15 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز 92 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 8 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

همچنین در روزی که تعداد نمادهایی که افت قیمت داشتند بیشتر از نمادهای با رشد قیمت بودند، ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه 13 درصد افزایش یافت و ارزش صف‌های فروش نیز 41 درصد افزایش یافت. در نتیجه هرچند که معاملات با مازاد تقاضای اندکی بسته شد، اما روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که بورس توش و توانی برای صعود ندارد.

عمده فعالان بازار اعتقاد دارند شاخص کل بورس امروز هم توان صعود ندارد، گرچه برخی تصور می کنند از عرضه سهام شاخص ساز کم شود. در ابتدای هفته برخی تحلیل های فنی اعتقاد داشت اگر بازار در سه روز ابتدایی بتواند خالص ورود سرمایه مثبتی را تجربه کند وارد یک موج صعودی می شود. این اتفاق رخ نداد حال فعالان بازار امیدوارند تا 20 بهمن با به روز شدن برخی ابهام ها و روشن شدن سود شرکت ها نقدینگی خارج از بازار بر مبنای محاسبات جدید بتواند تصمیمی بگیرد که به نفع بورس شود. این تاریخ پس از امیدواری ها به سه روز کاری ابتدایی هفته دومین موعد برای برگشت بازار سهام در یک هفته گذشته است البته برخی دیگر نیز بر  پایه جلسات رئیس جدید سازمان بورس با شرکت ها و بانک ها امیدوار به تغییر روند هستند. اما آنچه مشخص است کمتر کسی تصور می کند در این هفته اتفاق ویژه ای در بورس رخ دهد.

 

  • بورس
  • صف های بورس
  • صف های بورس
تیتر یک
  • بسته خبری بورسی ۱۴ اسفند ۹۹

    اقتصادنیوز: دو موضوع پیچیدگی‌های تحولات احیای برجام و سرنوشت لوایح FATF برای بورس بازان اهرم سیگنال‌دهنده مهمی ارزیابی …

از دست ندهید
بلیط هواپیما