آمار معاملات بازار سهام دوشنبه 27 بهمن 1399؛

دامنه نوسان مانع اصلی ریزش بورس + نمودار

کدخبر: 393121
اقتصادنیوز: امروز دوشنبه 27 بهمن ماه 1399 شاخص کل در حالی تنها 7 هزار واحد نزول کرد که در پایان معاملات 258 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش هزار و 795 میلیارد تومان بود. به نظر می‌رسد محدودیت دامنه نوسان مانع ریزش شاخص شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس اندکی نزول کرد و موقعیت خود در میانه کانال 1.2 میلیونی را حفظ کرد. شاخص کل افت اندک 7 هزار و 306 واحدی را پشت سر گذاشت و شاخص فرابورس 84 واحد نزول کرد. شاخص هم وزن نیز 123 واحد بالا آمد.

روز کم نوسان بازار سهام

معاملات امروز با نوسان کمی همراه بود. در ابتدای معاملات، شاخص کل بورس نزولی شد و در 20 دقیقه ابتدایی 6 هزار واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 258 هزار واحد رسید و پس از آن با اندکی نوسان به روند نزولی خود ادامه داد.

در پایان معاملات شاخص کل به سطح یک میلیون و 257 هزار واحد رسید و نسبت به روز یکشنبه 7 هزار و 306 واحد افت کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز 123 واحد رشد کرد و در رقم 437 هزار و 225 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 84 واحد نزول کرد و به رقم 17 هزار و 731 واحد رسید.

دامنه نوسان مانع ریزش شاخص

شاخص کل در حالی تنها 7 هزار واحد نزول کرد که در پایان معاملات 258 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش هزار و 795 میلیارد تومان بود. به نظر می‌رسد محدودیت دامنه نوسان مانع ریزش شاخص بورس شده است، عاملی که موجب تاخیر در تعدیل قیمت‌ها و طویل شدن صف‌های فروش شده است.  

رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز ‌یکشنبه 12 درصد کاهش یافت و به رقم 626 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 30 درصد افزایش یافت و هزار و 795 میلیارد تومان شد. همچنین 258 نماد صف فروش و 66 نماد صف خرید داشتند. 

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 250 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وسپهر، کزغال (زغال سنگ پروده طبس) و سیتا (سرمایه‌گذاری سیمان تامین) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کلوند (صنایع کاشی الوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 109 میلیارد تومانی داشت. پس از کلوند، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

خروج پول حقیقی 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 717 میلیارد تومان بود. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را شستا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 92 میلیارد تومان بود. پس از شستا، وسپهر و سمگا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 81 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 19 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 90 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت 66 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 144 نماد رشد قیمت داشتند که 96 نماد بورسی و 48 نماد فرابورسی بودند. همچنین 328 نماد کاهش قیمت داشتند که 241 نماد بورسی و 87 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 29 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 66 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

امروز شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) بزرگان قرمزپوش بازار هستند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص دارند.

رشد ارزش معاملات کل

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 25 هزار و 71میلیارد تومان رسید که از این میزان بیش از 17 هزار میلیارد تومان به فرابورس اختصاص داشت. ارزش معاملات کل بازار نسبت به روز یکشنبه 23 درصد افزایش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد 30 درصد کاهش یافت و به رقم 8 هزار و 114 میلیارد تومان رسید. 

سایپا در صدر جدول معاملات

در معاملات روز دوشنبه سایپا برای دومین روز پیاپی بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 434 میلیارد تومان بود.

پس از سایپا، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فملی و شرکت دارویی برکت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز، سایپا با تعداد 1 میلیارد و 683 میلیون و 247 هزار و 814 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شپنا تعلق داشت. فملی و ایران ترانسفو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما