سه کارشناس نظر دادند

جدال بورس بازان نفس‌گیر می‌شود

کدخبر: 395130
اقتصادنیوز: معاملات سهام اگرچه فردا را به تاثیر از رفتار ساعت پایانی امروز بورس بازان با امیدواری دنبال می‌کند اما به نظر سمت عرضه همچنان پُرزور باقی بماند.

به گزارش اقتصادنیوز، رفتار امروز در ساعات پایانی شاهد یک تغییر معنادار بود؛ تقاضاها توانستند به کمک شاخص بشتابند و فشار عرضه را در یک ساعت پایانی کاهش دهند. البته این نوع نگاه خوش بینانه خبر از بازگشت احتمالی بازار می‌دهد اما در سوی دیگر سابقه رفتار بازار نشان داده هنوز نمی‌توان قایل به قطعی بودن این گزاره بود. فعالان بازار با اشاره به سرعت خروج پول از بورس که بازار را در یک سیکل کاهشی قرار داده، معتقدند فشار سمت عرضه فعلاً پُرزور شده است. سمت تقاضا اما همچنان در انتظار تعیین تکلیف برخی رویدادها و تحولات خارج از بازار است. در سویی اما بازارهای رقیب سهام هم همچون اوراق بدهی و بیت کوین سیگنال‌های منفی را به سهام انتقال می‌دهند.

بورس بازان البته بررسی سند سیاستی کشور را در صحن مجلس با دقت دنبال می‌کنند، هر چند که تحولات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها دغدغه اصلی و انتظار آنان از تصمیم رفتار آینده‌شان است. از دید ناظران تا سه ماه آینده با توجه به توافقات ایران و آژانس باید در انتظار دیدارهای دیپلماتیک قوی میان طرف‌های برجام بود که در هر صورت می‌تواند سیگنال‌های متغییری را به بازار ارسال کند.

بی‌اعتمادی حاکم بر بازار اما روشن و برجسته است؛ دخالت‌های بی مورد سیاست‌گذار همچنان قربانی می‌گیرد و رفتارهای اشتباه سیاست‌گذار به جای اینکه از فرسایشی شدن شاخصه اعتماد بکاهد، شدت گرفته است. اقدامات اخیر در خصوص اعمال دامنه نوسان نامتقارن برجسته‌ترین موردی است که ناظران تاکید دارند، در طول یک سال اخیر به جای کارکرد مثبت، کژکارکرد بوده و بهتر است در این مسیر سیاست‌گذار از منطق فعلی خود عقب نشینی کند و تعادل را به فرآیند عرضه و تقاضا واگذارد.

همسویی تاکید فعالان بازار و ناظران در این مسیر پرتلاطم بازار در شرایط فعلی بیش از همیشه حاکی از آن است که سیاست‌گذار از رفتارهای مداخله‌گرایانه (چه در روند قیمت‌ها و چه در روند معاملات) دست بردارد. تجربه فعلی و ادوار گذشته بهتر است سیاست‌گذار را در موضعی قرار دهد که با فرض دستورکار خودداری از زیان بیش‌تر، موج‌‌های دامنه‌دار فشار بی‌اعتمادی را شدت نبخشد و بگذارد مکانیزم عرضه و تقاضا، هیجان فروش را تخلیه کند.

تجربه تنفس‌ مصنوعی و حمایت‌ها برای تجدید حیات بازار همواره نشان داده در یک حالت خوش‌بینانه، رونق مصنوعی کوتاه مدت خواهد بود و پیامدهای سو را با دامنه و شدت بیشتر به دوره بلندمدت موکول می‌کند. با این وصف بعد از مدت‌ها فردا شاهد عرضه اولیه یک شرکت معدنی خواهیم بود که می‌تواند فشار سمت عرضه را جابه‌جا کند.

 

نشانه‌های امید در بازار سهام

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

بعد از گذشت چهار روز، تغییری در روند معاملات صورت گرفت و  بازار از حالت یکنواخت خود خارج شد. در یک ساعت پایانی تقاضای قابل توجهی در بازار ایجاد شد به نحوی که صف فروش بسیاری از نمادهای شاخص‌ساز و مطرح، جمع‌آوری شد.

ارزش معاملات خرد مختصری افزایش یافت اما آن قدر نبود که بتوانیم اذعان کنیم نقدشوندگی بازار بهبود یافته است و همچنان بیش از 300 نماد در صف فروش قرار داشتند. از سوی دیگر برای افزایش تقاضا در بازار دلیل خاصی وجود نداشت و همین موضوع  سهامداران را سردرگم کرد چرا که به طور معمول در روزهای منتهی به عرضه‌های اولیه، حجم فروش در بازار افزایش می‌یابد.

اگر بدبینانه تعبیر کنیم، جمع آوری صفوف فروش برخی نمادها می‌تواند در جهت تامین نقدینگی برای عرضه اولیه اپال در روز چهارشنبه باشد. در شرایط فعلی نمی توان با قطعیت درباره بهبود شرایط معاملات سخن گفت اما اگر حجم تقاضای خرید در معاملات فردا همانند امروز باشد، می‌توان امیدوار بود شرایط بازار در هفته آتی بهتر از هفته جاری باشد.

فشار عرضه در بورس فردا

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

امروز پس از روزهای متوالی، در نیمه دوم بازار شاهد جمع آوری صفوف فروش سهم های شاخص ساز با پیشتازی گروه فلزات اساسی و پس از آن گروه پالایشی، بانکی و خودرویی  بودیم. در ادامه افزایش تقاضا در گروه فلزات اساسی باعث تشکیل صفوف خرید در برخی از نمادهای این گروه از جمله فملی، کاوه، هرمز و.... شد.

 اگرچه قیمت جهانی کامودیتی ها مخصوصا مس، این روزها روند صعودی دارند و این موضوع باعث شد سهم های کامودیتی محور در قیمت های فعلی جذاب باشند ولی بازار همچنان با عدم قطعیت های زیادی رو به رو است و نمیتوان انتظار روند صعودی طولانی مدت از آن داشت.

با توجه به جمع آوری صفوف فروش در بازار امروز و در پیش بودن عرضه اولیه اپال که نقدینگی حدود 1800 میلیارد تومان نیاز دارد، پیش بینی می شود که فردا بازار با افزایش عرضه توسط نوسان گیران رو به رو شود.

بورس یک

افزایش سرعت خروج پول

حسام کرد | کارشناس بازار سرمایه

ضعف نقدینگی موجب شده بازار روزانه شاهد صف‌های طویل و خروج پول حقیقی از بازار باشد، وجود قوانین کوتاه مدت و تصمیم گیری پیاپی و ازمون خطایی ناظران بازار نیز نه تنها باعث ایجاد جریان نقدینگی به بازار نشده بلکه سرعت خروج پول حقیقی را افزایش داده است.

شاخص کل در پایان معاملات امروز 2719واحد کاهش را به ثبت رساند که نکته قابل توجه جمع شدن برخی از صفوف فروش و افزایش ارزش معاملات خرد است که میتوان شرایط متعادل تری برای اخر هفته را متصور بود ، همچنین باید خاطر نشان کرد که انتظارات خود را نسبت به نوسانات بازار کاهش دهید

در بازار کریپتوکارنسی ها نیز شاهد ریزش حداقل 10درصدی در بیت کوین و سایر رمز ارزها بودیم که در قالب مقایسه متقاضیان امروز را میتوان همان هایی دانست که چندین ماه قبل در صف دریافت کد بورسی بوده اند و تحرکات هیجانی از خود نشان میدادند و ریسکهای این بازار را لحاظ نمیکنند.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما