بسته خبری بورسی دوشنبه 25 اسفند 99

دو جلسه مهم روز سه شنبه درباره بورس/ بورس در دستور سران

کدخبر: 399487
اقتصادنیوز: در جلسه شورای هماهنگی اقتصادیف موضوع بورس در دستورکار شورا خواهد بود. در همان روز سه شنبه 26 اسفند، شورای عالی بورس جلسه دیگری نیز برگزار می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز: مهمترین اخبار مربوط به بورس به جلسه روز یکشنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و صحبت‌های رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مربوط می‌شود که به شفاف‌سازی ها از شرایط کنونی اقتصاد ایران پرداختند.

اخبار کلان | کدام خبرها را پیگیری کنیم؟

در مهمترین رویداد، در جلسه یکشنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از تحولات بخش حقیقی اقتصاد در ۹ ماهه سال ۹۹ ارائه کرد. رئیس کل بانک مرکزی در پایان این گزارش تصریح کرد: با توجه به رشد متوالی مثبت در دو فصل تابستان و پاییز، با اطمینان می توان بر خروج اقتصاد از رکود تاکید کرد. دولت در این جلسه مصوب کرد واردات کالاهای اساسی، ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده های دامی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همچنین میوه های گرمسیری و نارنگی از طریق شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سال های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ خود بدون الزام به ارایه گواهی سایر دستگاه ها از جمله گواهی GMP انجام و در شبکه توزیع کشور عرضه شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور در سخنانی عنوان کرد: صندوق توسعه ملّی ماحصل پول نفت است و بعد از برجام پول‌هایی به این صندوق وارد شد و طرح‌های امروز ما مرهون سیاست خارجی ماست. امروز هم باید تحریم شکسته شود تا با فروش نفت باز هم وضع صندوق توسعه ملی خوب شود. به گفته رئیس جمهور تأمین کالاهای اساسی و معیشت مردم اولویت نخست دولت بوده است. در این خصوص روحانی تاکید کرده دستورات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها با کنترل صادرات و همچنین افزایش نظارت‌ها صادر شده است.

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس خبر داد، مقرر شده دستور جلسه آینده شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی مشکلات بورس باشد؛ مصوبات مجلس در این خصوص اجرایی خواهد شد. رئیس مجلس به کمیسیون اقتصادی ماموریت داد تا جلسه فوق العاده‌ای را برای بررسی بازار با وزارت صمت برگزار کرده و گزارش آن را روز سه شنبه به مجلس ارائه کند.

محمدعلی دهقان دهنوی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفته است: در مورد رفع محدودیت ها و حذف دامنه و یا بازگرداندن دامنه به شرایط قبل ما در حال رصد بازار هستیم و به دنبال این هستیم که با فیدبک های گرفته شده تصمیم بگیریم. به گفته او در جلسه سه شنبه شورای عالی بورس با بررسی نتایج گرفته شده از اجرای تصمیم اخیر در خصوص این مساله تصمیم گیری می شود. وی البته در خصوص انتشار اوراق از بانک مرکزی درخواست کرد که تنظیم نرخ سود به نحوی باشد که اوراق بدهی جذاب تر از بازار سرمایه نباشد و به رشد بورس آسیب نزند. رییس سازمان بورس در این گفته تصریح کرده اگر مجموعه ارکان بورس احساس کند هیجان بر بازار قالب است، از ابزارهای کنترلی استفاده خواهد شد.

در اخبار مربوط به محدودیت های جدید کرونایی نیز، اعلام شد: محدودیت‌های تردد از ساعت ۲۱ تا ساعت ۳ صبح در همه شهرها بدون توجه به رنگ بندی آنها در ایام نوروز هم ادامه دارد. سال ۹۹ سال سختی برای مردم بود. آثار اقتصادی کرونا نیز گسترده بود؛ بیش از یک میلیون نفر شغل خود را از دست دادند.

اخبار صنایع | کدام خبرها را پیگیری کنیم؟

در حالی که قیمت پایه محصولات پتروشیمی در هفته منتهی به یکشنبه (۲۴ اسفند) بر اساس میانگین نرخ ارز معاملاتی در سامانه نیما ۲۳۱۷۹.۵ تومان اعلام شد که امیر وکیل‌زاده، مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره بهره برداری از طرح‌های پتروشیمی اعلام کرد: طرح‌های پتروشیمی سبلان، فاز ۱ مسجدسلیمان، پارسیان سپهر، فاز ۱ آرتا انرژی و فاز نخست طرح پتروکیمیای ابن سینا در بهار سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند.

172A5745-scaled

اخبار شرکت‌ها | کدام خبرها را پیگیری کنیم؟

در مهمترین اخبار منتشر شده درباره عرضه اولیه شرکت‌ها، محمود گودرزی معاون شرکت بورس تهران گفته است: برای این هفته، دیگر عرضه  اولیه ای نخواهیم داشت. محمدصادق غزنوی، مدیر عملیات بازار فرابورس نیز اعلام کرده، این هفته هیچ گونه عرضه اولیه ای در فرابورس انجام نمی‌شود و عرضه ها به سال آینده موکول شده است. پیگیری ها نشان می‌دهد، شرکت های مدیریت سرمایه مدار، تامین سرمایه تمدن، لیزینگ کارآفرین، لیزینگ اقتصاد نوین، گروه مدیریت سرمایه ارزش صندوق بازنشستگی، سفید ماکیان و چند شرکت دیگر فرآیند پذیرش و درج نماد خود را در بازار سهام طی کرده و منتظر عرضه عمومی سهم در سال ۹۹ بودند که به نظر به سال جدید موکول می‌شود. هفته گذشته با وجود این که آگهی عرضه اولیه مدیریت سرمایه مدار اعلام شد، اما به دلایلی نا معلوم عرضه اولیه سهام این شرکت متوقف شد.

در اخبار مربوط به افزایش سرمایه ها، فولاد سیپد فراب کویر (کویر) از ثبت افزایش سرمایه شرکت از 360 میلیارد تومان به 1080 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی خبر داد. خدمات انفورماتیک (رانفور) از برگزاری مجمع فوق العاده با دستورکار افزایش سرمایه در روز 17 فروردین سال 1400 در تهران (هتل ارم) خبر داد؛ سرمایه شرکت از 840 میلیارد تومان به 2530 میلیارد تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می‌رسد. داروسازی امین (دامین) هم از برگزاری جلسه مجمع فوق العاده با دستورکار افزایش سرمایه در 15 فروردین سل 1400 در اصفهان (دفتر شرکت) خبر داد؛ سرمایه شرکت از 135 میلیارد تومان به 392 میلیارد تومان از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها میرسد.

صنعتی پارس خزر (لخزر) نیز از ارسال گزارش توجیهی افزایش سرمایه از 15.1 میلیارد تومان به 90.7 میلیارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به حسابرس و بازرس قانونی خبر داد.  همچنین افزایش سرمایه 839 درصدی بیمه رازی (ورازی) مورد تایید حسابرس قرار گرفت؛ سرمایه این شرکت از 300 میلیارد تومان به 3117 میلیارد تومان میرسد. افزیش سرمایه آلومینیوم ایران در مجمع فوق العاده به تصویب سهامداران عمده رسید؛ سرمایه شرکت از 519 میلیارد تومان به 962 میلیارد تومان میرسد. سیمان تهران (ستران) از افزایش سرمایه 760 میلیارد تومانی از تجدید ارزیابی داریای ها خبر داد؛ سرمایه فعلی ثبت شده شرکت 175 میلیارد تومان است. قرار است طرح توجیهی در سریع ترین زمان ممکن تهیه و پس از تایید هیئت مدیره به بازرس و حسابرس قانونی ارسال شود. همچنین ملی و کشت و صنعت و دامپروری پارس (زپارس)  پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه اعلام کرد: تصمیمات شرکت در خصوص افزایش سرمایه تغییری نکرده و همچنان به قوت خود باقی است. در خبر مهم دیگری حجت‌اله انصاری، مدیرعامل تأمین سرمایه دماوند همچنین از افزایش سرمایه تأمین سرمایه دماوند (تماوند) از 200 میلیارد تومان به 700 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی خبر داد. پیش‌بینی شده در اوایل سال 1400 سهام تأمین سرمایه دماوند از بازار پایه به بازار دوم فرابورس منتقل شود.

در اخبار مربوط به مجامع شرکت‌ها، سرمایه گذاری اعتلای البرز (اعتلا) از برگزاری جلسه مجمع در تهران (دانشکده داروسازی) در ساعت 9 روز 31 فروردین سال 1400 خبر داد. روز یکشنبه نیز صورت های مالی پتروشیمی اصفهان به تصویب مجمع نرسید. اکبر ترکان مدیرعامل شرکت پتروشیمی اصفهان در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت گفته است: بهترین اتفاق برای پتروشیمی اصفهان، این بوده که پالایشگاه اصفهان مالک آن شده است. در همین حال خبر رسیده که بانک سرمایه بلوک 11.3 درصدی پتروشیمی اصفهان را به قیمت پایه هر سهم 16228.9 تومان در تاریخ ٣١ فروردین ١۴٠٠ عرضه عمده می کند.این سهام توقیفی متعلق به بانک سرمایه است.

در خبر دیگری درباره عرضه‌های اموال و دارایی ها مازاد شرکت ها (جزییات اخبار عرضه بلوکی شرکت‌ها را در گزارش مهمترین پیام ناظر بازار سهام 24 اسفند 99 دنبال کنید) ،عرضه تعداد 2.8 میلیارد سهم معادل 77 درصد از سهام شرکت تولیدموتورهای دیزل ایران – ایدم (سهامی خاص) و تعداد 1.2 میلیون سهم معادل 49 درصد از سهام شرکت مهندسی و تامین قطعات ایران خودرودیزل-اپکو (سهامی خاص) که هردو متعلق به ایران خودرودیزل بوده اند از طریق برگزاری مزایده عمومی مطابق آگهی منتشره در روزنامه های اطلاعات و دنیای اقتصاد روز شنبه 16 اسفند ماه 1399 انجام میشود.

در دیگر اخبار، زامیاد (خزامیا) اعلام کرده با تولید بیش از 34 هزار و 500 دستگاه انواع محصولات سبک تجاری، رکورد تولید 9 سال اخیر را شکسته است. زامیاد همچنین توانست وانت جدید پادرا پلاس را نیز تجاری سازی‌ و آماده عرضه به مشتری کند. همچنین پتروشیمی امیرکبیر (شکبیر) توانست در روزهای پایانی سال ۹۹، رکورد تولیدات محصولات پلیمری خود را به میزان چشم گیری افزایش داده و از مرز ۶۰۰ هزار تن عبور کند. رکوردی که نه تنها نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده بلکه از بدو راه اندازی پتروشیمی امیرکبیر تاکنون منحصر به فرد بوده است.

در اخبار مهم گروه اطلاعات الف و ب، سیمان سبزوار (سبزوا) نیز از انتقال سند مالکیت ملک تحصیل شده برای شرکت فرعی (سنجش سهام سیمان سبزوار) خبر داد. همچنین فرآورده های نسوز آذر (کاذر) در مورد قراداد اجاره واحدیک با ذوب اهن (ذوب) اطلاع رسانی کرد: واحد یک این شرکت به صورت استیجاری از ذوب آهن اصفهان در حال فعالیت است و در پایان هرسال مراحل تمدید قرارداد با شرکت فوق پیگیری می‌شود، لذا این امر برای اجاره سال آینده نیز در دست اقدام است ولی تاکنون منجر به تمدید قرارداد نشده است. توسعه و عمران شهرستان نائین (خعمرا) در اطلاعیه ای اعلام کرد: به موجب توافق انجام شده با شرکت ساپکو نرخ فروش محصولات از ابتدای سال 1399افزایش خواهد یافت. کاشی الوند (کلوند) نیز از افزایش قیمت با توجه به تناسب رنگ ، ابعاد و طبقه بندی محصول خبر داد.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان نیز اعلام کرد: پذیرش تعهد اوراق اراد 84 - سررسید 1403/06/24- نرخ سود 18درصد سالانه-درآمد تعهد پذیره نویسی 161.1 میلیارد تومان در 42 ماه شناسایی می‌شود. همچنین با فروش تعداد 30.900.000 سهم پاکسان به مبلغ 79.4 میلیارد تومان، سود حاصل از واگذاری مذکور به 57 میلیارد تومان برآورد شد.

 

 

تیتر یک
  • روند بازار طلا و ارزهای دیجیتالی

    کارشناسان معتقدند مانع بعدی طلا سطح هزار و ۸۰۰ دلار است. با دستیابی قیمت ها به این سطح ، معامله گران می توانند این موج…

از دست ندهید
بلیط هواپیما