گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

رویش جوانه امید در بورس + نمودار

کدخبر: 399851
اقتصادنیوز: امروز 26 اسفند 1399 شاخص بورس در معاملات 36 هزار واحد رشد کرد و پس از 22 روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم تا امیدها برای صعود بورس زنده شود.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 36 هزار و 309 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 290 هزار واحد رسید تا بیشترین صعود اسفندماه را ثبت کند. 

سبزپوشی تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی 13 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات امروز شاخص کل نسبت به روز گذشته 36 هزار و 309 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 290 هزار و 522 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 3 هزار و 86 واحد نسبت به دوشنبه بالا آمد و در رقم 437 هزار و 926 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس نیز 357 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 827 واحد رسید.

ورود پول حقیقی 

در روز ‌‌سه‌شنبه پس از  22 روز کاری متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی کل بازار سهام 57 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 112 درصد افزایش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی را شرکت رایان هم افزا (رافزا) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 72 میلیارد تومان بود. پس از رافزا، شپنا و فولاد بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در معاملات امروز نماد رافزا رشد قیمت 6 درصدی داشت. همچنین در صدر جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورس قرار داشت و بیشترین ورود پول حقیقی را داشت. 

لیدرهای بازار

«فارس»، «فولاد» و «فملی» نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و اپال و ثبهساز در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز رافزا، کزغال و وسپهر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

گروه‌های‌ سبز بازار

در روز سبزپوشی تابلوی بورس، تمام نمادهای گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری (مثل وتجارت، وبصادر، وبملت و ونوین)، فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (مثل شتران، شپنا، شبندر و شبریز) و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (وصندوق، وبانک و وامید) رشد قیمت داشتند.

رشد ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز دوشنبه 268 درصد افزایش یافت و به رقم 619 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در اسفندماه است. ارزش صف‌های فروش نیز 34 درصد کاهش یافت و هزار و 675 میلیارد تومان شد.

امروز شرکت فولاد مبارکه اصفهان (با نماد معاملاتی فولاد) با صف‌ خرید 124 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فولاد، شتران (پالایش نفت تهران) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 51 میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، خزر (فنرسازی زر) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 78 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 22 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 77 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 23 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

رشد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 23 هزار و 547 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 54 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 12 درصد افزایش یافت و به رقم 7 هزار و 97 میلیارد تومان رسید. 

برکت در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز سه‌شنبه برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 340 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و سایپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن بانک ملت و ایران خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

صدرنشینی سایپا در جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز سایپا با نماد معاملاتی خساپا با تعداد یک میلیارد و 62 میلیون و 106 هزار و 75 سهم همانند دو روز گذشته در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک ملت تعلق داشت. بانک تجارت و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما