پایان باز برای سریال تصمیمات ناگهانی در بورس!

پیش بینی بورس هفته اول سال 1400

کدخبر: 400348
احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات جدید را در بازار سهام بازتعریف می‌کند.

سردار خالدی: بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. شاخص در روز آخر به کانال 1.3 میلون واحدی برگشت و در یک هفته آخر سال، امیدواری‌ها را به بورس بازان بازگرداند. اما وجه مشترک همه نوسانات بی‌پایان در سال چه در ابتدای سال و چه انتهای سال (چه در زمان اوج و چه در زمان فرود) یک وجه مشترک داشت و آن مصنوعی بودن مسیر بازار و رفتار  بازیگران است.

تصمیمات مداخله گرایانه در بازار سهام

بنا به گزارش اقتصادنیوز، آنچه قیمت‌ها در بازار را از دادن سیگنال واقعی برحذر داشت و آنچه رفتارها را در بورس مصنوعی جلوه می‌دهد، همان تصمیمات مداخله‌گرایانه سیاست‌گذار است که با کمک جریان پول هیجانی، آدرس‌های غلط به آماتور و حرفه‌ای‌های بازار در طول سال 99 نشان داد.  

انتظارات در سال 99 به پایان رسید و البته آنچه نباید می‌افتاد، افتاد. بسیاری از ورودی‌ها به بازار از حضور دوباره در بازار با تردید و دودلی همراهند، زیرا که جوهره گمشده بازار یعنی اعتمادشان را از دست دادند. 

هر چند که چگونگی هدایت بازار نشان می‌دهد انتظار رفتارهای هیجانی و موج‌های دوباره با توجه به تصمیمات کلان سیاست‌گذار در قالب سیاست‌های پولی، نرخ دلار، نرخ های جذاب در بازارهای موازی همچون رمزارزها باز هم محتمل خواهد بود. 

شکل گیری جریان پول با توجه به احتمال سناریوهای جدید در شرایط دیپلماتیک و سیاست خارجه کشور که احتمال تسهیل فروش نفت و آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده را ممکن است به دنبال داشته باشد، قطعاً باعث می‌شود سیاست‌گذار پولی مختصات جدیدی در سال 1400 ترسیم ‌کند.

با وجود مختصات جدید، انتظارات جدید هم در شکل خواهد گرفت و امید می‌رود در یک سال اخیر با توجه به تجربه سال جاری، بازار شفاف‌تری در انتظار بورس بازان باشد. در این رهگذر، پایان تصمیمات ناگهانی توسط سیاست‌گذار، خواسته اصلی حرفه‌ای های بازار است. باید به انتظار روزهای آینده نشست...

انتظار بازار در روزهای ابتدایی سال 1400

حسام کُرد | کارشناس ازار سرمایه

آخرین روز معاملات در سال 1399 را در حالی به پایان رسید که شاهد یکی از پر فراز و نشیب ترین سال ها در بورس تهران بودیم. امسال با همه بدهی ها و خوبی هایی که داشت، به پایان رسید. تعداد کمی از نمادها، توانستند زیان خود را کاملا یا تا حدودی جبران کنند. اما اکثر نمادهای بازار، با افت های سنگین نسبت به قیمت پیک خود، امسال را به پایان میرسانند. 

در معاملات روز سه شنبه هفته جاری، همانطور که انتظار میرفت، شاهد روز متعادلی در بازار بودیم و بعد از مدت ها، سمت تقاضا تقویت شد و قفل فروش تعداد زیادی از نمادها باز شد و اگرچه هنوز تعدادی نماد در صف فروش قفل بودند، اما تعداد آنها بسیار کمتر شده بود. انتظار میرود روزهای ابتدایی سال جدید شاهد یک بازار نسبتا خوب باشیم.

بورس

به امید بازار شفاف تر در سال 1400

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی سال 1399 با رشد حدود 17000  واحدی به کار خود پایان داد. 

اگرچه روز چهارشنبه نیز مانند چند روز گذشته شاهد جوی مثبت و رو به بهبود در بازار بودیم ولی همانطور که روز سه شنبه اشاره شد، ریسک گریزی برخی از سرمایه گذاران بخاطر تعطیلات نوروز، باعث شد طبیعتاً اندکی فشار عرضه در بازار مشهود باشد. 

لازم به ذکر است که دولت از هیچ اقدامی در خصوص تامین کسری بودجه خود از طریق بورس فروگذار نکرد و تا آخرین لحظات سال 99 نسبت به فروش اوراق خود ادامه داد. 

بازار برای بهبود و جلب مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران، در مرحله اول نیازمند صداقت قانون‌گذار و در مرحله دوم حمایت از سرمایه‌گذاران از طریق وضع قوانین دقیق و پخته است. به امید بازاری بهتر و شفاف تر در سال 1400.

استراتژی بورس در سال 1400

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

هبود شرایط بورس در ده روز کاری اخیر باعث شد شاخص‌کل در پایان سال 99 به کانال 1.3 میلیون واحد بازگردد و بدین ترتیب بورس در سال 99 و برحسب رشد شاخص کل، حدود 155 درصد بازدهی برای سهامداران به ارمغان آورد. نمادهای شاخص ساز در دو هفته اخیر سبزپوش شدند امید سهامداران به صعود بورس در بهار 1400 بیشتر شود. 

تعداد صف فروش‌ها در معاملات روز چهارشنبه کاهش قابل توجهی داشت و در روی دیگر سکه، نمادهای بیشتری به صف خرید رسیدند. ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت و ترس سهامداران از ریزش‌های مکرر شاخص‌کل کاهش یافت.

 اگرچه روز چهارشنبه گروه دیگری از سهامداران محافظه‌کار برای کاهش ریسک خود در تعطیلات نوروزی، بخشی از سبدشان را نقد کردند اما قاب پایانی بازار،  نگذاشت کام سهامداران در پایان این سال پرفراز و نشیب تلخ شود. 

با توجه به روند بازارهای موازی، بورس با اختلاف پرسودترین بازار در سال 99 بود اما سرمایه‌گذاران این بازار از نتیجه سرمایه‌گذاری خود چندان خوشنود نبوده و حتی به اندازه سرمایه‌گذاران بازارهای موازی نیز راضی نیستند. 

در روزهای آتی آمار گسترده‌ای از عملکرد بورس در سال 99 منتشر می‌شود، پُرسودترین سهام و صنایع، زیان ده‌ترین گروه‌ها، پرنوسان‌ترین نمادها و ... اما اکنون که بورس برای نزدیک به 10 روز تعطیل است، بهترین فرصت برای سهامداران است که عملکرد خود را در سال 99  بررسی کرده و استراتژی مناسبی برای سال 1400 اتخاذ کنند. 

کاهش سطح توقع از کسب سودهای رویایی در بورس و دوری از خرید و فروش‌های مکرر به قصد کسب سود کوتاه‌مدت می‌تواند آغازی باشد برای تعیین استراتژی در سال 1400، اما باید به یاد داشت که هر فرد قدرت ریسک‌پذیری و اهداف متفاوتی دارد و در نتیجه سیستم معاملاتی هر شخص نیز منحصر به  خود اوست. 

در این شرایط سهامدارانی که تجربه سال 99 را دارند، می‌توانند امید داشته باشند که در پایان سال 1400، باز هم بورس پرسودترین بازار در میان بازارهای موازی باشد.

پایان باز برای ادامه سریال تصمیمات ناگهانی

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

هفته پایانی سال ۱۳۹۹ برای بازار سهام هفته ای پر از ابهام بود. هفته ای که شاید کمتر کسی فکر می‌کرد روند نزولی به اتمام برسد و کماکان نیز خوشبینی ای در اهالی بازار دیده نمی شود‌.

در چند روز اخیر شاهد حمایت های حقوقی و تعدیل سهم های شاخص ساز بودیم. اما آیا این روند میتواند ادامه دار باشد؟ به هر صورت بازار روز چهارشنبه با مثبت و منفی های نامفهوم به کار خود پایان داد و شاخص کل نزدیک به ۲۰ هزار واحد افزایش داشت.

زمزمه هایی در خصوص بازگشت تقارن به دامنه سهم ها شنیده می شود اما این بار، افزایش دامنه در دستور کار مسوولان تصمیم گیرنده قرار گرفته است.

به نظر باید سبز بودن شاخص در هفته اخیر را استقبالی از تصمیمات جدید و خلق الساعه مسوولان ذیربط دانست که انتهای سال را با چنین فضایی به پایان بردند. شاخص هم‌وزن نیز در روز آخر حرکت مثبتی داشت که میتوان رسد سهام کوچک را بیش از سهام شاخص ساز برای سال آینده متصور بود.

به هر روی سال ۱۳۹۹، سالی مملو از آموزش و تجارب پر غرامت، چه تلخ و شیرین بود. سالی که صدور کدهای بورسی رکود شکستند. سالی که ورود پول نیز رکورد شکست و روزهای سبز و قرمز افراطی ای را برای بازار بوجود آورد.

شاید بتوان گفت تجربه و تابلوشناسی در بازار، رکن اساسی برای بدست آوردن سود و رشد محسوب می شود. سهامداران، در سال ۹۹ تجاربی بدست آوردند که میتواند در سال ۱۴۰۰ در دو وجه در بازار تاثیر گذارد باشد.

مورد اول کلیت بازار است که پارادایم آن به کلی تغییر کرده است و سهامداران هر سهمی را نمیخرند و مورد دوم سطح سواد بازار و شناسایی بازیگران و حقوقی های مختلف است که شاید لازم باشد در رویکرد خود بازنگری مجددی داشته باشند. با تمام این اوصاف سال ۹۹ را باید یکی از سخت ترین سال های بازار تلقی نمود.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما