گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

پایان سرخ روز پرنوسان بورس + نمودار

کدخبر: 405578
اقتصادنیوز: امروز 15 فروردین 1400 تغییرات شاخص‌های بازار سهام اندک بود. شاخص کل بورس نزول کرد و شاخص فرابورس به صعود ادامه داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس هزار و 365 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 243 هزار واحد رسید.  

پایان نزولی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از هزار واحد افت کرد. اما در ادامه معاملات شاخص 2 هزار واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 245 هزار واحد رسید. در یک ساعت پایانی روند تغییرات شاخص کل نزولی شد در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز سه‌شنبه هزار و 365 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 243 هزار و 191 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 811 واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم 434 هزار و 433 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 11 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 951 واحد رسید.

افت قیمت 58 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 46 نماد رشد قیمت داشتند که 33 نماد بورسی و 13 نماد فرابورسی بودند. همچنین 277 نماد کاهش قیمت داشتند که 186 نماد بورسی و 91 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 58 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی 

در روز چهارشنبه بار دیگر شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به 637 میلیارد تومان رسید. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام بانک تجارت (وتجارت) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 55 میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فملی»، «شپنا» و «شبندر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در نزول شاخص داشتند. در سوی دیگر بازار شستا، کچاد و کگل بزرگان سبزپوشی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و برکت و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز آریا، دماوند و ذوب پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته 58 درصد کاهش یافت و در رقم 81 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 13 درصد افزایش یافت و 3 هزار و 570 میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 54 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، ساراب (سیمان داراب) و شصدف (صنعتی دوده فام) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 148 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، خزر (فنرسازی زر) و سنیر (سیمان سفید نی ریز)  بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 54 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 46 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 71 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 29 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 239 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 2 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 34 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 3 هزار و 262 میلیارد تومان رسید.

برکت و سایپا در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز برکت (داروسازی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 258 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و سایپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سایپا با تعداد 443 میلیون و 747 هزار و 364 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. بانک صادرات و شستا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما