گزارش «اقتصادنیوز» از بازدهی بازار در اولین ماه سال

نزول بورس در فروردین /افت 28 درصدی خروج پول از بازار سهام

کدخبر: 407049
اقتصاد نیوز : پس از بازدهی مثبت بازار سهام در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته، بازدهی بورس در فروردین 1400 منفی شد و بازار دچار رکود نسبی معاملات شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز سه‌شنبه 31 فروردین به سطح یک میلیون و 219 هزار واحد رسید تا اولین ماه سال 1400 را در کانالی پائین‌تر از ماه قبل به پایان ببرد. 

پس از آن که شاخص بورس در پایان اسفندماه به کانال 1.3 میلیونی صعود کرد و بازار در روزهای پایانی سال با رشد شاخص و افزایش تقاضا همراه بود، بورس سال جدید را با روزهای نزولی و رکود معاملات آغاز کرد. 

بورس روند فروردین

بازدهی منفی بورس

با ایستادن شاخص بورس در سطح یک میلیون و 219 هزار واحد بازدهی بورس در فروردین ماه به منفی 6.7 درصد رسید. این در حالی است که بازدهی بازار در ماه‌های بهمن و اسفند به ترتیب مثبت 7.6 درصد و مثبت 5.6 درصد بود. همچنین بازدهی منفی 6.7 درصدی در فروردین‌ماه پس از بازدهی منفی 20 درصدی دی ماه سال گذشته پائین‌ترین رقم بازدهی ماهانه در یک سال گذشته است.  

شاخص کل هم وزن نیز در آخرین روز کاری فروردین نسبت به آخرین روز معاملاتی اسفند 8 هزار و 122 واحد پائین‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن نیز افت 1.8 درصدی را در اولین ماه بهار پشت سر گذاشت.

بورس روند فروردین

کاهش 28 درصدی میانگین خروج پول حقیقی

در 18 روز معاملاتی فروردین ماه تنها در یک روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم. مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در فروردین ماه 6 هزار و 812 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 378 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است که نسبت به رقم 529 میلیارد تومانی اسفند‌ماه افت 28 درصدی دارد.

در اکوایران ببینید:لغو جلسه سران قوا با موضوع بورس

کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات

مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در فروردین ماه 287 هزار و 108 میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل 15 هزار و 950 میلیارد تومان است که نسبت به ماه پیشین افت 28 درصدی داشته است.   

افت میانگین ماهانه ارزش معاملات خرد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس 51 هزار و 653 میلیارد تومان بود. همچنین میانگین روزانه ارزش معاملات خرد 2 هزار و 869 میلیارد تومان است که نسبت به اسفند‌ماه افت 38 درصدی داشته است. افت میانگین ارزش معاملات سهام نشانه تعمیق رکود معاملات بازار سهام است. در روز یکشنبه 29 فروردین ماه ارزش معاملات خرد به هزار و 151 میلیارد تومان رسید که پائین‌ترین رقم در 18 ماه گذشته است.    

کاهش میانگین ارزش عرضه

میانگین ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات روزانه بورس تهران در فروردین ماه 3 هزار و 341 میلیارد تومان بود که نسبت به ماه پیشین 3 درصد کاهش یافته است.

افت میانگین ارزش تقاضا

میانگین ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روزانه بورس تهران در اسفند ماه 98 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 238 میلیارد تومانی اسفند ماه 58 درصد کاهش یافته است. به طور کلی در ماه اخیر میانگین روزانه صف‌های خرید 3 هزار و 242 میلیارد تومان کمتر از میانگین روزانه صف‌های فروش بود، به عبارت دیگر به طور میانگین معاملات روزانه بازار با مازاد عرضه 3 هزار و 242 میلیارد تومانی بسته شده است.   

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما