خودرو صدرنشین بازار سهام در روز یکشنبه؛

سقوط بزرگ در بورس/ رکورد 64 روزه شکست + نمودار

کدخبر: 412703
اقتصادنیوز: در روز یکشنبه 26 اردیبهشت 1400 روند صعودی شاخص کل بورس پس از 4 روز متوقف شد و همانند شاخص هم وزن نزول کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز شاخص کل بورس 791 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 188 هزار واحد رسید.

بورس

سقوط شاخص هم وزن

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی 3 هزار واحد رشد کرد. اما در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 791 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 188 هزار و 804 واحد رسید. 

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 4 هزار و 204 واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم 410 هزار و 703 واحد ایستاد. سقوط 4 هزار واحدی شاخص هم وزن بیشترین میزان ریزش در 64 روز معاملاتی گذشته از 18 بهمن سال 1399 به این سو است. 

همچنین شاخص کل فرابورس 113 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 667 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 73 نماد رشد قیمت داشتند که 53 نماد بورسی و 20 نماد فرابورسی بودند. همچنین 334 نماد کاهش قیمت داشتند که 225 نماد بورسی و 99 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 16 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 72 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی 

در روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی 228 میلیارد تومان بود که نسبت به روز شنبه 109 درصد افزایش یافته است. در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام برکت (داروسازی برکت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 25 میلیارد تومان بود. پس از برکت، وپاسار (بانک پاسارگاد) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

همچنین نمادهای خودرو (ایران خودرو)،‌ خساپا (سایپا) و وپارس (بانک پارسیان) نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فولاد»، «فملی» و «شستا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز کزغال، فگستر و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات امروز نمادهای بزرگ بازار همچون خودرو، خساپا،‌ فارس،‌ تاپیکو، خگستر، وتجارت،‌ وبصادر،‌ اپال،‌ فجر، خبهمن، وپارس،‌ وپست و میدکو سبزپوش شدند اما نتوانستند شاخص را بالا بکشند. 

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه 19 درصد افزایش یافت و در رقم 235 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 2 درصد کاهش یافت و 3 هزار و 384 میلیارد تومان شد.

شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) با صف‌ خرید 143 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فگستر، خساپا (خودروسازی سایپا) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 141 میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، بنو (بیمه تجارت نو) و سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 4 هزار و 799 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 75 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 3 درصدی نسبت به روز گذشته  به رقم 3 هزار و 702 میلیارد تومان رسید.

خودرو صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 204 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، خزامیا بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز ایران خودرو با تعداد یک میلیارد و 997 هزار و 689 سهم در صدر قرار گرفته است. خبهمن در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. کرمان و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما