نشانه های منفی بورس در دومین روز خرداد

روزهای پرحادثه بورس /پیش بینی بورس یکشنبه

کدخبر: 414038
اقتصاد نیوز : روز گذشته بورس در مسیر نزولی رکوردهای جدیدی را شکست. روند بازار در معاملات امروز چگونه خواهد بود؟

به گزارش اقتصادنیوز ، برای پیش بینی بورس امروز –یک‌شنبه 2 خرداد- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز شنبه شاخص کل بورس 27 هزار و 591 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 127 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 4 هزار و 897 واحد پائین آمد و در رقم 392 هزار و 85 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 128 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 662 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 16 نماد رشد قیمت و 332 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 4 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 79 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌های ایران مرینوس (نمرینو)، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران (واعتبار) و توسعه شهری توس گستر (وتوس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های شرکت‌های پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)، بیمه پاسارگاد (بپاس) و سیمان ساوه (ساوه) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای فنوال (نورد آلومینیوم)، خساپا (خودروسازی سایپا) و غسالم (شرکت سالمین) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا)، تولید برق ماهتاب کهنوج (بکهنوج) و قاسک ایران (قاسم) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه 3 هزار و 838 میلیارد تومانی بسته شد که بالاترین رقم در 9 روز کاری گذشته از 19 اردیبهشت تاکنون است.

پیش بینی بورس

افزایش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات شنبه 322 نماد صف فروش و تنها 6 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه 43 درصد افزایش یافت و در رقم 173 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 15 درصد افزایش یافت و 4 هزار و 11 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه  شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فتوسا) با صف‌ خرید 116 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از فتوسا، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر)  و نمرینو (ایران مرینوس) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 196 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، بنو (بیمه تجارت نو) و کویر (فولاد کویر) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص بورس برای پنجمین روز متوالی نزول کرد و با افت 27 هزار واحدی بیشترین میزان ریزش در سال 1400 را ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز هفتمین روز نزولی پیاپی را ثبت کرد و اغلب گروه‌های بازار از جمله «خودرو و ساخت قطعات»، «استخراج کانه‌های فلزی»، «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» یکپارچه قرمزپوش شدند.

علاوه بر این ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات شنبه نسبت به روز چهارشنبه رشد 15 درصدی داشت و به رقم 4 هزار و 11 میلیارد تومان رسید. همچنین رقم خروج پول حقیقی نیز با رشد 72 درصدی به 983 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 70 روز کاری گذشته از 14 بهمن سال گذشته به این سو است.

در کنار شکسته شدن رکورد خروج پول حقیقی و نزول شاخص کل، کاهش قیمت 79 درصد نمادهای بازار و ریزش شاخص هم وزن بزرگ‌ترین نشانه‌های منفی معاملات دیروز بود. در نتیجه انتظار می‌رود امروز نیز همچنان کلیت بازار منفی باشد.

 

تیتر یک
  • بیت کوین بالای ۴۰ هزار دلار رفت

    اقتصادنیوز: قیمت‌ها در کشورهایی با تورم پایین چسبنده هستند و ممکن است بخش قابل توجهی از تاثیر سیاست‌های انبساطی بایدن…

از دست ندهید
بلیط هواپیما