گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بورس پایتخت

بازدهی یک ساله بورس تهران بر باد رفت! + نمودار

کدخبر: 414307
اقتصادنیوز: امروز دوم خرداد 1400 در دومین روز کاری هفته شاخص کل بورس 20 هزار واحد ریزش کرد و به کمترین رقم در یک سال گذشته رسید.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس 20 هزار و 420 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 107 هزار واحد رسید.  

بورس

تداوم نزول شاخص‌های بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 9 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 20 هزار و 420 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 107 هزار و 797 واحد رسید. بنابراین شاخص به پایین‌ترین سطح در یک سال اخیر رسید. 

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 3 هزار و 953 واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم 388 هزار و 201 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 172 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 503 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 23 نماد رشد قیمت داشتند که 17 نماد بورسی و 6 نماد فرابورسی بودند. همچنین 319 نماد کاهش قیمت داشتند که 222 نماد بورسی و 97 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 5 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 78 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی 

در روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار 645 میلیارد تومان بود. 

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 47 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و وملل (موسسه اعتباری ملل) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

همچنین نمادهای سفارس، فباهنرح، سشرق، درازک و سیدکو نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فارس»، «فملی» و «وپاسار» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فملی صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، فتوسا و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه سبز بازار

در روزی که اغلب گروه‌ها و نمادهای بازار قرمز پوش بودند، نمادهای گروه سیمان، آهک و گچ سبزپوش شدند. قیمت سهام نمادهای بزرگ این گروه مانند سفارس، سمازن، ساوه، سشرق، سپاها و سیدکو افزایش یافت. 

همچنین نمادهای سفارس، سشرق و سیدکو بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند. 

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گشته 11 درصد کاهش یافت و در رقم 153 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 14 درصد اکاهش یافت و 3 هزار و 426 میلیارد تومان شد.

شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فتوسا) با صف‌ خرید 110 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از فتوسا، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر)  و سیدکو (سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 1656 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، غصینو (صنعتی مینو) و خزر  (فنرسازی زر) بیشترین صف فروش را داشتند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 749 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 28 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 10 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 2 هزار و 314 میلیارد تومان رسید.

شپنا و خودرو در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 122 میلیارد تومان بود.  

پس از شپنا، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 413 میلیون و 418 هزار و 982 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. نمادهای خبهمن و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما