آخرین تحولات بورس پایتخت

سقوط قیمت 70 درصد شرکت های بورسی

کدخبر: 416322
اقتصادنیوز:امروز 11 خرداد 1400 قیمت سهام 70 درصد نمادهای بازار ریزش کرد و تمام شاخص‌های بازار سهام نزول کردند.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 5 هزار و 432 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 140 هزار واحد رسید.

111

تداوم روند نزولی شاخص کل

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 30 دقیقه ابتدایی حدود 2 هزار واحد رشد کرد. اما این روند خیلی زود تغییر کرد و شاخص در ادامه معاملات امروز با شیب ملایمی نزول کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 5 هزار و 432 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 140 هزار و 496 واحد رسید.

اما شاخص هم‌وزن از ابتدای معاملات روند نزولی داشت و در پایان معاملات با افت هزار و 627 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 381 هزار و 369 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 48 واحد پائین آمد و به رقم 17 هزار و 677 واحد رسید.

112

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 88 نماد رشد قیمت داشتند که 66 نماد بورسی و 22 نماد فرابورسی بودند. همچنین 315 نماد کاهش قیمت داشتند که 221 نماد بورسی و 94 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 19 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش خروج پول حقیقی 

روز سه‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و رقم خروج پول حقیقی به 337 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز قبل کاهش 40 درصدی دارد. 

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام دماوند (تولید نیروی برق دماوند)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 29 میلیارد تومان بود. پس از دماوند، وبملت (بانک ملت) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

همچنین نمادهای فولاد، فجر و فپنتا نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «وبملت»، «شستا» و «شبندر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس غکورش صدرنشین است و شپنا و غزر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، فگستر و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌ قرمز بازار

در روز نزول شاخص‌های بورس، قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌ خودرو و ساخت قطعات (مانند خودرو، خساپا، خگستر و خبهمن) کاهش یافت. 

کاهش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 26 درصد افزایش یافت و در رقم 461 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 14 درصد کاهش یافت و 2 هزار و 616 میلیارد تومان شد که پائین‌ترین رقم در 43 روز کاری گذشته از 14 فروردین تاکنون است.

شرکت صنایع غذایی کورش (با نماد معاملاتی غکورش) با صف‌ خرید 243 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از غکورش، فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 104 میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و خزر (فنرسازی زر) و  بیشترین صف فروش را داشتند.

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 890 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 33 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت 33 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 41 میلیارد تومان رسید.

شپنا و سایپا صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 138 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن سایپا و چکاپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شرکت سایپا با تعداد 449 میلیون و 246 هزار و 318 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد وبملت تعلق داشت. دو نماد خبهمن و ثبهساز نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

113

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما