در گزارش اقتصادنیوز بررسی شد

واکنش بازار سهام تهران به نتیجه انتخابات؛ بورس سبزپوشید!

کدخبر: 420347
اقتصاد نیوز : اقتصادنیوز: امروز 29 خرداد 1400 پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، شاخص‌های بورس تهران صعود کردند و شاهد کاهش خروج سهام داران از بازار بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 14 هزار و 310 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 161 هزار واحد رسید.

بورس

رشد شاخص‌های بازار/ توقف نزول شاخص هم وزن پس از یک هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 7 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 14 هزار و 310 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 161 هزار و 985 واحد رسید. بدین ترتیب در اولین روز هفته شاخص از نیمه کانال 1.1 میلیونی بالا آمد.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات امروز پس از 6 روز کاری رشد کرد و 206 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 370 هزار و 795 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 19 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 313 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 192 نماد رشد قیمت داشتند که 145 نماد بورسی و 47 نماد فرابورسی بودند. همچنین 230 نماد کاهش قیمت داشتند که 151 نماد بورسی و 79 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 42 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش خروج پول حقیقی 

روز شنبه برای هشتمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 31 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز کاری گذشته 86 درصد کاهش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 27 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، فولاد (فولاد مبارکه) و وملل (موسسه اعتباری ملل) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز «فارس»، «شستا» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «فملی»، «خودرو» و «پاکشو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس غکورش صدرنشین است و ولکار و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، فگستر و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌ «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» افزایش یافت و نمادهای بزرگ این گروه مثل شپنا، شبریز، شتران، شبهرن، شسپاو شبهرن سبزپوش شدند. همچنین اغلب نمادهای گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» (مثل وتجارت، ونوین، وبصادر، وکار و وبملت) و «محصولات شیمیایی» (مثل پترول، نوری، شفن، شپدیس، بوعلی، جم، تاپیکو، شاراک و فارس) نیز با رشد قیمت مواجه بودند.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز چهارشنبه 43 درصد افزایش یافت و در رقم 473 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 17 درصد کاهش یافت و هزار و 364 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب رقم مازاد عرضه بازار به 891 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 80 روز کاری گذشته از 26 بهمن ماه سال گذشته به این سو است.

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید 112 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، نوری (پتروشیمی نوری) و ولکار (لیزینگ کارآفرین) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 55 میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، ثنوسا (نوسازی و ساختمان تهران) و غدام (خوراک دام پارس) بیشترین صف فروش را داشتند.

افزایش نقدشوندگی بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 14 هزار و 895 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 17 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 435 میلیارد تومان رسید.

شپنا و خودرو صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 255 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و فرابورس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو (ایران خودرو) با تعداد 563 میلیون و 270 هزار و 598 سهم در صدر قرار گرفته است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. خپارس و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما