نقشه بازار سهام سبزپوش شد؛

4 رکورد مثبت بورس امروز

کدخبر: ۴۲۱۰۸۷
در اولین روز تابستان بازار سهام گرم شد و 4 رکورد مثبت جدید ثبت شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد 18 هزار و 231 واحدی به رقم یک میلیون و 186 هزار و 895 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل فرابوس 109 واحد بالا آمد و به رقم 17 هزار و 428 واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با رشد 3 هزار و 155 واحدی در سطح 373 هزار و 183 واحدی ایستاد.

4 رکورد جدید

در اولین روز معاملاتی تیر ماه شاخص کل بورس پایتخت 18 هزار واحد رشد کرد که بیشترین میزان رشد شاخص کل در 17 روز کاری گذشته از 8 خرداد تا به امروز است. صعود 3 هزار و 155 واحدی شاخص هم وزن نیز بیشترین رشد این شاخص در 88 روز کاری گذشته از 19 بهمن سال 1399 به این سو است. 

همچنین امروز قیمت 282 نماد معادل 60 درصد بازار افزایش یافت و برای اولین بار در 4 ماه گذشته سمت سبزپوش بازار پرتعدادتر از سمت قرمزپوش شد. در 84 روز کاری گذشته، از 25 بهمن سال 1399، به این سو همواره تعداد نمادهایی که کاهش قیمت داشتند از نمادهای سبز بازار بیشتر بودند.

علاوه بر این پس از 10 روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 239 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 93 میلیارد تومان بود. پس از فملی ، وبملت (بانک ملت) و نوری (پتروشیمی نوری) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

بورس اینفو یک تیر

 

سهم‌های تاثیرگذار 

امروز «فارس»، «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «شپارس»، «وامید» و «وسکرمان» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و شستا و غکورش در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، رافزا و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های «فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» (مثل فرابورس، بورس، کالا، انرژی و تملت)، «بانک‌ها و مسسات اعتباری» (مثل وتجارت، وبملت، وبصادر، وپست، وپارس و وسینا) و «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» (مثل وبانک، وصندوق، وامید، وغدیر و شستا) افزایش یافت و این گروه‌ها یکپارچه سبزپوش شدند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 519 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 49 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 28 درصدی نسبت به روز قبل به رقم 5 هزار و 266 میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 70 درصد افزایش یافت و در رقم 821 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز اندکی افزایش یافت و هزار و 496 میلیارد تومان شد. 

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید 142 میلیارد تومانی برای چهارمین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و ولکار (لیزینگ کارآفرین) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 69 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غدام (خوراک دام پارس) و سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس یک تیر

 

 

تیتر یک
کارگزاری مفید