گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام تهران؛

کمترین رقم مازاد عرضه بورس در 4 ماه گذشته

کدخبر: 421354
اقتصادنیوز: امروز دوم تیر 1400 شاخص کل بورس برای پنجمین روز متوالی رشد کرد تا هفته را صعودی به پایان ببرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس 26 هزار و 94 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 213 هزار واحد رسید.

بورس

پایان صعودی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 7 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز سه‌شنبه 26 هزار و 94 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 213 هزار و 15 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 3 هزار و 686 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 376 هزار و 873 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 187 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 616 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 299 نماد رشد قیمت داشتند که 218 نماد بورسی و 81 نماد فرابورسی بودند. همچنین 159 نماد کاهش قیمت داشتند که 106 نماد بورسی و 53 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 63 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند.

دومین روز ورود پول حقیقی 

روز چهارشنبه بورس سنت شکنی کرد و برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 378 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. برای اولین بار در 4 ماه گذشته از 25 بهمن سال 99 تا به امروز شاهد ورود پول حقیقی در دو روز متوالی هستیم. پس از 86 روز کاری این سنت بازار شکسته شد که نشان از بهبود وضعیت بازار سهام دارد.  

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 83 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وصندوق (سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز «فولاد»، «فملی» و «کگل» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «رانفور»، «وسکرمان» و «وساخت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و ومدیر و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز چخزر، رافزا و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌ «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» (مثل وبانک، وصندوق، وامید، وغدیر و شستا) افزایش یافت و این گروه‌ یکپارچه سبزپوش شد. همچنین اغلب نمادهای گروه‌های «فلزات اساسی» (مثل فولاد، فملی، ذوب، کاوه، فخوز، فزرین، فرآور و کیمیا) و «استخراج کانه‌های فلزی» (مثل کگل، کگهر، کچاد، ومعادن، تاصیکو و کاما) افزایش قیمت داشتند. 

کاهش ارزش مازاد عرضه بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه 8 درصد کاهش یافت و در رقم 750 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 9 درصد کاهش یافت و هزار و 357 میلیارد تومان شد که کمترین رقم در 86 روز کاری گذشته از 25 بهمن سال 99 تاکنون است. بدین ترتیب ارزش مازاد عرضه بازار نیز به رقم 607 میلیارد تومان رسید که پائین‌ترین رقم در 88 روز کاری گذشته از 20 بهمن سال 99 به این سو است. 

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید 141 میلیارد تومانی برای پنجمین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 63 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غدام (خوراک دام پارس) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 314 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 2 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 32 درصدی نسبت به روز قبل به رقم 6 هزار و 984 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 63 روز کاری گذشته از 26 اسفند سال 99 تا به امروز است. 

سایپا صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز خساپا (خودروسازی سایپا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 274 میلیارد تومان بود.

پس از خساپا، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خساپا با تعداد یک میلیارد و 495 میلیون و 173 هزار و 375 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. وتجارت و خپارس در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما