یک سرعت‌گیر بر سر راه صعود بورس؛

پیش بینی بورس هفته سوم تیرماه

کدخبر: 424924
اقتصادنیوز: هفته پیش ودر نیمه تیرماه 1400 در شرایطی که بورس در حال خروج تدریجی از رکود بود، ظهور یک ریسک جدید سرعت رشد شاخص را کاهش داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در هفته اخیر شاخص کل بورس در مجموع 25 هزار و 44 واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و 282 هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز رشد 8 هزار و 406 واحدی را ثبت کرد. بدین ترتیب بورس دومین هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، آیا این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

تداوم بازدهی مثبت شاخص کل

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته برای سومین روز متوالی صعود کرد اما تنها 835 واحد رشد داشت و به رقم یک میلیون و 282 هزار واحد رسید. شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 25 هزار و 44 واحد بالا‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس مثبت 2 درصد شود. بازدهی هفته بورس نسبت به بازدهی مثبت 3.6 درصدی هفته پیش اندکی تنزل کرده است اما ثبت سومین هفته صعودی متوالی نشان از تداوم روند رو به رشد بورس پایتخت دارد، هرچند که از شتاب آن کاسته شده است.

رشد شاخص هم‌ وزن

در هفته اخیر شاخص کل هم‌وزن نیز همانند شاخص کل در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه صعود کرد و در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 8 هزار و 406 واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم 392 هزار و 584 واحد رسید و بازدهی مثبت 2.2 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس هفته

در هفته دوم تیرماه بورس تهران دو نیمه متفاوت داشت. در دو روز ابتدایی هفته روند نزولی پیدا کرد و در مجموع بیش از 13 هزار واحد افت کرد. اما پس از آن در روز دوشنبه 10 هزار و 893 واحد و در روز سه‌شنبه 26 هزار و 570 واحد صعود کرد. بهبود تقاضای بازار و ورود 441 میلیارد تومان پول حقیقی در روز سه‌شنبه موجب شد که پس از 4 ماه معاملات روزانه بازار سهام با مازاد تقاضا بسته شود.

در شرایطی که در سه هفته اخیر روند بورس صعودی بوده و از روز شنبه 29 خرداد تا روز سه‌شنبه 15 تیر ماه شاخص بورس 134 هزار واحد بالا آمده بود، یک ریسک جدید به بورس وارد شد و مانند یک سرعت‌گیر عمل کرد. قطعی برق و به دنباله آن الزام صنایع سیمانی و فولادی به کاهش فعالیت ریسک جدیدی بود که به بازار تحمیل شد. شاخص بورس در روز چهارشنبه تنها 835 واحد رشد کرد. کاهش قیمت نمادهای بزرگ فولادی گروه فلزات اساسی مانند فولاد، فخوز، کاوه و کویر و همچنین اغلب نمادهای سیمانی مثل ساربیل، سخوز، سشرق، سصفها و سغرب از علل اصلی رشد اندک شاخص کل بورس بود.

علاوه بر این در انتهای هفته حسن روحانی در سخنانی درباره بورس گفت: «مردم وقتی می‌خواهند در بورس وارد شوند همه سرمایه خود را نباید در بورس بیاورند، باید در حدی بیاوردند که فراز و نشیب بورس زندگی آن‌ها را بهم نزند.» صحبت‌های رئیس جمهور، فارغ از آن که درست یا غلط باشد، می‌تواند برای بسیاری از معامله‌گران خرد و حقیقی به عنوان علامتی هشدار دهنده باشد و موجب خروج از بورس و امتناع و پرهیز از سرمایه‌گذاری در بازار سهام شود.

این در حالی است که در سه روز انتهایی هفته شاهد ورود پول حقیقی بودیم و در این سه روز در مجموع 618 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بورس شد. اما به نظر می‌رسد در صورت تداوم قطعی برق صنایع و با توجه به سیگنال‌های منفی روزهای اخیر روند صعودی بورس با وقفه مواجه شود. 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از سهم های پرسود بازار سهام؛

    در بازار سهام پایتخت طی یک ماه گذشته بیشترین بازدهی را نماد دلقما (دارویی لقمان) داشته است. قیمت سهام دلقما ۱۱۰ درصد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما