فزونی تقاضا بر عرضه در بازار سهام امروز

روز صعود پالایشی‌ها در بورس

کدخبر: 432669
اقتصاد نیوز : در معاملات آخرین روز کاری هفته تمام نمادهای پالایشی بازار سهام افزایش قیمت داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افزایش 30 هزار و 778 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 484 هزار و 590 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار و 162 واحدی در سطح 422 هزار و 331 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 423 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 212 واحد قرار گرفت.

گروه‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (از جمله شتران، شپنا، شاوان، شپاس و شبریز)، فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی (مانند امید، فرابورس، کالا، تملت، امین و تنوین) و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (از جمله شستا، وغدیر، وبانک، وامید و وصندوق) افزایش یافت و یکپارچه سبزپوش شدند.

بورس

خروج پول حقیقی

روز چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 50 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز افزایش 13 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی برای دومین روز پیاپی به سهام وبملت (بانک ملت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 30 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وغدیر (سرمایه‌گذاری غدیر) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

رکورد خروج از صندوق‌ها

در معاملات آخرین روز کاری هفته شاهد خروج 500 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت بودیم که یک رکورد در تاریخ بورس محسوب می‌شود.

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز چهارشنبه نمادهای «فارس»، «فولاد» و «شستا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. فملی، کگل، پارس و تاپیکو دیگر نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «پاکشو»، «اپال» و «برکت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، شصدف و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 699 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 13 درصد افزایش یافته است.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 10 هزار و 38 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 115 روز کاری گذشته از 27 بهمن 1399 تا به امروز است. 

فزونی تقاضا بر عرضه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 3 درصد افت کرد و در رقم هزار و 202 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 3 درصد افزایش یافت و 489 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 713 میلیارد تومان رسید.

شرکت پتروشیمی پارس (با نماد معاملاتی پارس) با صف‌ خرید 281 میلیارد تومانی برای دومین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از پارس، نمادهای سپید (سپید ماکیان) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 108 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما